Simulation and design of electron gun for travelling wave tube with particle in cell code
Hücrede parçacık kodu ile yürüyen dalga tüpü için elektron tabancası benzetimi ve tasarımı
  1. Tez No: 385128
  2. Yazar: FİLİZ ECE SAĞCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Vakum tüpleri radar ve telekomünikasyon gibi alanlarda sıkça kullanılan mikrodalga cihazlardır. Elektron tabancası vakum tüp içerisinde elektromanyetik dalgayla etkileşecek elektron huzmesini oluşturur, bu sebeple vakum tüplerinin önemli bir elemanıdır. Elektron tabancası mimarisi uygulamaya ve vakum cihazının tipine göre değişiklik gösterir. Bir elektron tabancası tasarlamak ve benzetimini yapmak için hareket halindeki yüklü parçacık problemlerini çözebilen Hücrede Parçacık kodlarının kullanılması gerekmektedir. Bu tezde, Yürüyen Dalga Tüplerinde kullanılabilinecek farklı tiplerdeki elektron tabancaları incelenmiştir. İlk olarak, Pierce tabancasının parametrik benzetimi CST PS Tracking Solver kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elektron tabancası parametrelerinin etkileri huzme akımı, perveance, huzme bel yarıçapı ve huzme bel pozisyonuna göre karşılaştırılmıştır. Pierce tabancası benzetiminden sonra, özel kullanımlara sahip elektron tabancaları Pierce tabancası benzetiminden elde edilen sonuçlara göre simüle edilmiş ve eniyilenmiştir. Bu benzetimde Pinto-Xavier-Motta, ikili anotlu ve halka huzmeli elektron tabancası CST PS benzetim ortamında oluşturulup benzetimi yapılmıştır ve huzme özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vacuum tubes are widely used microwave devices in many applications such as radar and telecommunication. Electron gun is very important component of a vacuum device since it generates electron beam into the device to interact with electromagnetic waves. Electron gun structures vary according to application and type of vacuum device. In order to design and simulate electron gun, Particle in Cell codes which solves the problems with charged particle motion, are used. In this thesis, various types of electron gun for Travelling Wave Tube are investigated. First, Pierce gun parametrical simulation is performed by CST PS Tracking Solver. Effects of simulation parameters are compared with respect to beam current, perveance, beam waist radius and beam waist position. After Pierce gun simulation, electron guns having special usage are simulated and optimized according to Pierce gun results. In this simulation, Pinto-Xavier-Motta, dual anode and annular beam electron gun was constructed and simulated in CST PS and their electron beam characteristics are examined.