Determination of wind power potential and optimal wind power plant locations in Turkey
Türkiye'de rüzgar enerjisi potansiyelinin ve rüzgar enerji santrali kurulumu için optimum yerlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 385129
  2. Yazar: HALE ÇETİNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NEZİH GÜVEN, DR. OSMAN BÜLENT TOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yenilenebilir enerji, özellikle rüzgar enerjisi, son yıllarda çevresel kaygılarla beraber giderek artan şekilde önem kazanmaktadır. Diğer gelişmiş ülkeler gibi Türkiye de uzun dönem yenilenebilir enerji hedefini belirlemiştir: 2023 yılında Türkiye'deki rüzgar santralleri kurulu gücünün toplamda 20 GW'a ulaşılması hedeflenmiştir. Bu tezde Türkiye'de rüzgar enerjisi potansiyeli ve rüzgar enerjisi santrali kurulumu için en uygun yerler belirlenmiştir. Türkiye'de rüzgar enerjisi potansiyelini analiz etmek için her bir 6 km x 6 km'lik alana ait yıllık ve mevsimlik ortalama rüzgar hızları ve hızın Weibull dağılım parametreleri hesaplanmıştır. Ayrıca hesaplanan parametreler kullanılarak, rüzgarın güç yoğunluğu ve bu alana kurulabilecek rüzgar enerji santralinin kapasite faktörü hesaplanmıştır. Sonuçları haritalar aracılığıyla görselleştirmek için Plate Carrée harita projeksiyonu kullanılmıştır. Hesaplanan rüzgar parametreleri, Türkiye rakım ve kentsel verileri kullanılarak Türkiye'de rüzgar enerji santrali kurulumuna uygun yerler ve bağlantı trafo merkezleri bulunmuştur. Daha sonra, belirlenen yerler arasından, yıllık rüzgar enerjisi üretimini en yüksek değere taşıyacak alanlar, beklenen 2017 Türkiye yaz puant senaryosunda Lineer Programlama optimizasyon modeli kullanılarak belirlenmiştir. Optimizasyon problemi çözülürken, DC yük akışı denklemleri, iletim kısıtları ile beraber göz önüne alınmış ve üretimin Türk Elektrik Sistemi üzerindeki etkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to increased environmental concerns, utilization of the renewable energy, especially the wind power, gains importance. Like developed countries which have set their renewable energy targets for the long term integration, Turkish government has also set the goal as 20 GW of total wind power installed capacity in 2023. In this thesis, the wind power potential in Turkey is analyzed and different cases are studied to determine optimal locations for wind power plant establishment. In order to determine the wind power potential, annual and seasonal average wind speeds and Weibull distribution parameters of the speed are calculated for every 6 km x 6 km area in Turkey. Moreover, using calculated parameters of the speed, wind power densities and capacity factors of the potential power plant are determined. To visualize results via maps, Plate Carrée map transformation is utilized. The calculated wind speed parameters, the altitude and urban data of Turkey are used to find the set of feasible locations for wind power plant establishment and possible transformer substation connections for wind power plants. Then, among the set of feasible locations, linear programming optimization method is performed in the expected 2017 summer peak scenario of Turkey to determine optimal locations of wind power plants which lead maximum annual wind power production. While solving the optimization problem, DC load flow equations are utilized by taking the transmission constraints into account and the impact of wind power penetration on Turkish grid is analyzed.