Bronşiolitis obliterans'lı çocuklarda uyku bozuklukları ve belirleyici faktörler
- Tez No: 385166
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİKA ERSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Giriş ve Amaç : PBO akut alt solunum yolundaki hasarı takiben küçük solunum yollarının yoğun inflamatuar reaksiyon ve fibrozis sonucu tıkanması ile karakterize ağır bir kronik akciğer hastalığıdır. Bu hastalarda uykuda solunum bozuklukları ve gece hipoksileri hastalığın klinik seyrini etkileyebilir. BO'lu hastalarda uykuda solunum bozukluklarını araştıran bir çalışma yoktur. Çalışmamızda BO'lu hastalarda uyku sırasındaki solunum bozukluklarını tanımlayıp, sıklığını ve belirleyici faktörleri araştırmayı amaçladık. Metod : Çalışmaya Marmara Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı, T.C.Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı ve Kocaeli Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı polikliniklerinde izlenen PBO tanılı, 3 yaşından büyük, ek kronik bir hastalığı olmayan, kas iskelet sisteminde problemi olmayan hastalar dahil edildi. Hastaların impuls osilometri, spirometri, sabah kan gazı, Pittsburgh uyku kalitesi ölçeği (PUKÖ) ve Pediatrik uyku anketi (PSQ) sonuçları değerlendirildi ve altı dakika yürüme testi (6DYT) ve polisomnografi çalışması yapıldı. Sonuçlar : 17'si erkek 4'ü kız yaş ortancası 8.33 yıl olan 21 hasta çalışmaya alındı. Uyku anketleri OUAS tanısının konmasına yardımcı olmadı. Spirometri ve impuls osilometri sonuçlarıyla uykuda en düşük ve ortalama SpO2 değeri ile desatürasyon indeksi arasında korelasyon saptandı . İmpuls osilometri ile ölçülen rezistans değerleri ortalaması düşük frekanslarda yüksek frekanslara göre daha yüksek bulundu. Santral apne desatürasyon oranı ortancası %78 saptandı. Bu değer santral apne indeksi (SAI) değeri >5 olanlarda %83 SAI >1 olanlarda %81,5 olarak saptandı. 6DYT'deki başlangıç ve bitiş SpO2 değerleri arasındaki fark ile uykuda en düşük ve ortalama SpO2 değerleri arasında korelasyon saptandı (r= - 0,478 , p= 0,028). 6DYT'deki predikte edilmiş yürüme mesafesi ile polisomnografi sonuçları arasında korelasyon saptanmadı. Tartışma : PBO'lu hastalarda gece uyku sırasında hipoksi sık görülür. BO'lu çocuklar santral apneleri olduklarında desatüre olmaya diğer çocuklara oranla daha yatkınlar. Solunum fonksiyon testleri ile belirlenen akciğer hastalığının ağırlığı ile uykuda hipoksi riski artmaktadır. 6DYT sırasındaki SpO2 düşmesi PBO'lu hastalarda gece hipoksisini belirlemede yardımcı olabilir. PBO'lu hastalarda uykuda oksijenizasyonun monitorize edilmesi hastaların morbidite ve morbiditesine olumlu katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Study objectives:Bronchiolitis Obliterans is a rare form of chronic obstructive lung disease secondary to a severe insult to the lower respiratory tract that leads to a variable degree of inflammation and scarring. The result of this process is the narrowing and/orcomplete obliteration of the small airways. Pulmonary function testing (PFT) provides important and sensitive information on the functional status of children withPBO. Like any other chronic lung disease, PFT contributes to a better diagnosis, classification and follow-up of patients in addition There is a concern regarding the need for supplemental O2 at night, most cases have demonstrated important desaturation during sleep.However there is a need for further study for sleep disordered breathing in these patients. In this study, we aimed to evaluate the frequency and patterns of sleep disordered breathing and predictors of night time hypoxia in children with Bronchiolitis Obliterans ... Methods-study design: Study participants included twenty-one PBO children (17 boys); median age was 8.33 years.We measured impulse oscillometry, spirometry , blood gase analysis. Parents completed Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and pediatric sleep questionnaire (a tool for predictionof sleep related breathing). Patients also underwent 6 minutes walking test (6MWT) and overnight polysomnography (PSG). Results: Pediatric Sleep questionnaire did not predict obstructive sleep apnea. Airway resistance was higher at lower frequency when compare with higher frequency when measured with impulse oscillometry. Desaturation index, lowest and mean saturation levels measured during sleeping correlated with lung functions measured by spirometry and impulse oscillometry. The median apnea desaturation ratio was 78 %. Desaturation index was 83% in children with central apnea index (CAI) of 5 and greater than 5 and 81.5 % in those with CAI index of >1. Difference between oxygen saturation levels at the beginning and end of 6 minute walking test correlated with the mean and lowest SpO2 levels during sleep (r= - 0,478 , p= 0,028). There was no correlation between the walking distance in 6 minute walking test and any of the polysomnography parameters. Discussion: Hypoxia during sleep is a common problem in children with postinfectious bronchiolitis obliterans. Children with PBO are more prone to have low oxygen levels during central apneas. Children with more severe lung disease as predicted by pulmonary function tests are more likely to have hypoxia during sleep. Drop in SpO2 during 6 minute walking test may help to predict hypoxia during sleep in these patients. Monitorization of oxygenation during sleep in PBO patients may improve morbidity and mortality in these patients.