İstanbul ili Pendik ilçesinde Aile Sağlığı birimlerine kayıtlı 18 yaş ve üzeri bireylerde aşırı aktif mesane ve üriner inkontinans prevalansı
- Tez No: 385167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç Aşırı aktif mesane (AAM), yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, alt üriner sisteme ait semptomlarla karakterize sık görülen klinik bir durumdur. Ülkemizdeki sıklığı ise bilinmemektedir. Çalışmanın amacı İstanbul ili Pendik ilçesinde Aile Sağlığı Birimleri'ne (ASB) kayıtlı 18 yaş üzeri bireylerde AAM, üriner inkontinans sıklığını ve inkontinansın bireylerin yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini saptamaktır. Yöntem Bu kesitsel çalışma Pendik ilçesinde ASB'ye kayıtlı 18 yaş üzeri bireylerden tabakalı örneklem yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar ASM'ye davet edilmiş ve OAB-V8 sorgu formu ile araştırmacı tarafından önceden hazırlanmış Hasta Değerlendirme Formu uygulanmıştır. İnkontinans tarif eden bireylerden ayrıca inkontinansa özgü yaşam kalitesi ölçekleri olan ICIQ-SF, UDI-6 ve IIQ-7'yi yanıtlamaları istenmiştir. Bulgular Çalışmaya katılan 407 kişinin %49,6'sı kadın (n=202), yaş ortalaması 41,5±13,5'dir.
Özet (Çeviri)
Objective Overactive bladder is a common clinical condition characterized by lower urinary tract symptoms which negatively affect quality of life. Its prevalence in Turkey is unknown. Aim of our study is to estimate the prevalence of OAB, urinary incontinence and impact of incontinence on quality of life in individuals who are registered with family health care centers in Pendik district of Istanbul Province. Methods This cross-sectional study is conducted by method of stratified sampling of individuals registered with family health care centers in Pendik district. Participants were invited to family health care center and OAB-V8 and“Patient Assessment Form”that is preformed by investigator were performed. Patients with incontinence are also assessed by incontinence related quality of life questionnaires ICIQ-SF, UDI-6 ve IIQ-7. Results Among participants 49,6% were woman, mean age was 41,5±13,5.