Bronşiolitis obliteranslı hastalarda gastroözefageal reflü hastalığının yeri
The role of gastroesophageal reflux disease in patients with Bronchiolitis obliterans
- Tez No: 623389
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bronşiolitis obliterans özellikle adenovirus, mycoplasma, kızamık ve influenza'nın yol açtığı alt solunum yolu infeksiyonları sonrasında gelişen klinikte kronik hava yolu obstrüksiyonu bulguları ile giden bir hastalıktır. Histolojik olarak, bu hastalarda hava yollarının hafif inflamasyonundan, bronş ve bronşiollerin fibrotik granülasyon dokusu ile tam olarak tıkanmasına kadar değişen bulgular vardır. Hastalarda alt solunum yolu infeksiyonu sonrasında altı haftadan fazla devam eden öksürük, solunum sıkıntısı, takipne ve hışıltı vardır. Erken tanı konulan hastalarda kesin yararı kanıtlanmasa da steroid tedavisine hemen başlanmalıdır. Çocuklarda BO'ya sıklıkla respiratuar infeksiyonlar sırasında gelişen hasarlanma neden olur. Bir teoriye göre herhangi bir ilk havayolu infeksiyonu potansiyel olarak BO'a neden olabilir; çünkü en sık BO yapan hastalık akut viral bronşiyolittir. Yayınlarda akut viral bronşiolit sonrası postinfeksiyöz BO gelişme sıklığının %1 olduğunu belirtilmekterdir. Akut viral bronşiolit, infantlarda alt havayolunu etkileyen en sık viral infeksiyon olup hayatın ilk yılında çocukların %10'undan daha fazlasını etkiler. Bu nedenle pediatrik popülasyonda viral bronşiyolitler ve postinfeksiyöz BO önemli bir yere sahiptir. Son yıllarda gastro-ösefageal reflü hastalığının (GÖRH) alt ve üst solunum yolu hastalıkları ile ilişkisi üzerinde dikkatle durulmaktadır. Gastrik içeriğin distal özofagusta sınırlı kalmayıp, üst solunum yolları ile ilgili tüm boşluklara ulaşması ve burada yaptığı inflamasyon ile infeksiyona zemin hazırlaması sıklıkla gösterilmektedir. Çocuk ve erişkin yaş grubunda gastrik ve orofarengeal içeriklerin rekürren olarak pulmoner aspirasyonu BO ihtimalini artırıcı faktördür. Bu ilişki literatürde genelde ihmal edilmiştir. Hardy ve arkadaşlarının çalışmasında 19 pediatrik BO hastası içinde 4 tanesi ispatlanmış ve şüpheli GÖRH'dür. Gastroözefageal reflüsü olan hastalarda tekrarlayan aspirasyonlar kimyasal ve infeksiyöz hasara yol açabilmektedir. Ancak BO'lu hastalarda gastroözefageal reflü genellikle kronik akciğer hastalığı gelişiminden sonra saptandığı için BO gelişimde rolünün olmadığı düşünülmektedir. BO tanısı konulan her hastada sekonder GÖRH gelişme ihtimali olduğundan GÖRH yönünden semptomları dikkatle incelenmeli ve tetkik edilmelidir. Aynı şekilde GÖRH tanısı ile izlenen hastalarda GÖRH'e sekonder BO olacağı akılda bulundurulmalı, şikayetler ile orantısız radyolojik bulguların varlığında mutlaka BO yönünden hasta taranmalıdır. Çalışmamızın amacı son yıllarda daha sık karşılaştığımız postinfeksiyöz bronşiyolitis obliteranslı hastalarda gastroözofageal reflü hastalığının yerini araştırmaktı. Sonuç olarak çalışmamızda BO tanısı ile izlenen hastalarda %42,5 oranında GÖRH birlikteliği saptandı. BO hastalarında, antireflü tedavi alan GÖRH birlikteliğinin BO'nun klinik gidişi, laboratuar bulguları ve radyolojik bulguları üzerine etkisi olmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Bronchiolitis obliterans (BO) is a disease with the findings of chronic airway obstruction that develops after lower respiratory tract infections especially caused by adenovirus, mycoplasma, measles and influenza. Histologically, these findings range from mild inflammation of the airways to complete occlusion of the bronchi and bronchioles with fibrotic granulation tissue. Patients have cough, respiratory distress, tachypnea and wheezing that continue for more than six weeks after lower respiratory tract infection. Steroid therapy should be started immediately, although the exact benefit for the patients with early diagnosis has not been proven. In children, bronchiolitis obliterans frequently causes damage during respiratory infections. According to one theory, any initial airway infection can potentially cause BO; because the most common BO disease is acute viral bronchiolitis. Publications state that postinfectious BO development frequency after acute viral bronchiolitis is 1%. Acute viral bronchiolitis is the most common viral infection affecting the lower airway in infants and it affects more than 10% of children in the first year of life. Therefore, viral bronchiolitis and postinfectious BO have an important place in the pediatric population. In recent years, the relationship between gastro-esophageal reflux disease (GERD) and upper and lower respiratory diseases has been carefully considered. It is frequently shown that the gastric content is not limited to the distal esophagus but reaches all the spaces related to the upper respiratory tract and prepares the ground for infection with the inflammation it causes. Recurrent pulmonary aspiration of gastric and oropharyngeal contents in the child and adult age group is a factor that increases the likelihood of BO. This relationship is generally neglected in the literature. In the study of Hardy et al. 4 out of 19 pediatric BO patients were proven and suspected GERD. Repeated aspirations can cause chemical and infectious damage in patients with gastroesophageal reflux. However, in patients with BO, gastroesophageal reflux is generally detected after the development of chronic lung disease, it is thought that it does not play a role in BO development. Since there is a possibility of developing secondary GERD in every patient diagnosed with BO, symptoms of GERD should be carefully evaluated and examined. Similarly, it should be kept in mind that GERD to secondary BO will be screened in patients who are followed up with the diagnosis of GERD and with the existance of disproportional radiological findings, patient should be examined with the suspect of BO. The aim of our study was to investigate the location of gastroesophageal reflux disease in patients with postinfectious bronchiolitis obliterans, which we have encountered more frequently in recent years. In conclusion, 42.5% of GERD coexistence was detected in patients with the diagnosis of BO. It was found that the coexistence of GERD who received antireflux therapy in BO patients did not have an impact on the clinical course, laboratory findings and radiological findings of BO.