Tek taraflı lomber radikülopatili hastalarda, transforaminal epidural steroid enjeksiyonuna alınan yanıtta paraspinal haritalama yönteminin yerinin ve etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 385174
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN HAKAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Transforaminal epidural steroid enjeksiyonu (TFESİ) lomber disk hernisinden kaynaklanan radiküler ağrının tedavisinde yer alan etkili bir tedavi yöntemidir. Elektromiyografinin (EMG) lomber radikülopati tanısında önemli bir yeri vardır. Bu çalışmanın amacı, lomber radikülopati tanısı almış hastalarda TFESİ'nin etkinliğini saptamak ve TFESİ öncesinde yapılan iğne EMG'nin enjeksiyon sonrası prognoz tahmininde rolünü belirlemektir. Bu çalışmaya MRG ve klinik muayene ile tek taraflı L5 radikülopati tanısı konmuş 44 hasta alındı. TFESİ öncesi hastaların alt ekstremite ve paraspinal kasları iğne EMG ile değerlendirildi. Hastalar iğne EMG'deki anormal spontan aktivite bulgusu varlığına bağlı olarak gruplandırıldı. Anormal spontan aktivite bulgusu paraspinal kaslarda ayrı, alt ekstremite kaslarında ayrı değerlendirildi. EMG sonrasında hastalara tek taraflı, L5 TFESİ yapıldı. Enjeksiyon materyali steroid ve lokal anestezik içermekteydi. Hastalar enjeksiyondan önce, enjeksiyondan sonra 1. hafta, 3. hafta ve 3. ayda fizik muayene ile değerlendirildi. Fizik muayene düz bacak kaldırma testi (DBKT), motor muayene ve duyu muayenesini içermekteydi. Hastaların ağrı derecesi VAS ile sorgulandı. Oswestry Disabilite İndeksi ve Beck Depresyon Ölçeği ile yaşam kalitesi ve duygu durumları tedavi öncesi ve takiplerde sorgulandı. Bu takiplere ek olarak hastalar iğne EMG bulgularına göre enjeksiyon yanıtları karşılaştırılarak değerlendirildi. TFESİ yapılan hastaların 8'i çalışmaya alındıktan ortalama 2,3 ay sonra tedaviye yanıt vermedikleri için çalışma dışı bırakıldı ve cerrahi tedaviye yönlendirildi. Çalışmada enjeksiyona yanıt veren hastalarla çalışma dışı kalan hastaların TFESİ öncesi klinik muayeneleri de karşılaştırıldı. Bu çalışmada TFESİ sonrası hastalarda tüm parametrelerde anlamlı düzelme saptandı. DBKT, VAS, Oswestry Disabilite İndeksi ve Beck Depresyon Ölçeğinde 1. hafta, 3. hafta ve 3. ayda anlamlı düzelme saptandı. Motor ve duyu muayenesinde anlamlı düzelme 3. hafta ve 3. ayda tespit edildi. Alt ekstremite EMG bulgularındaki akut denervasyon varlığına göre tedavi yanıtında fark saptanmadı. Fakat L5 paraspinal EMG'de anormal spontan aktivite bulgusu daha az olan hastalarda TFESİ'ye VAS'a göre daha iyi yanıt saptandı. TFESİ öncesi yapılan klinik muayenede cerrahiye giden ve çalışma dışı kalan grupla takipli grup arasında özellikle DBKT derecesinde anlamlı fark saptandı. Ayrıca enjeksiyon öncesi ve enjeksiyon sonrası 1. saate VAS değeri yüksek olan hastaların da tedaviye yanıtının daha kötü olduğu tespit edildi. TFESİ lomber radikülopati tedavisinde özellikle tek taraflı ve tek seviyeli kök basısı olan hastalarda etkili bir yöntemdir. Sadece VAS ve fonksiyonel parametrelerde değil, fizik muayenede de anlamlı düzelme sağlar. TFESİ öncesi yapılan iğne EMG hasta seçimi açısından bize yol gösterici olabilir. Özellikle paraspinal EMG prognozu belirlemede yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Transforaminal epidural steroid injection (TFESI) is an effective treatment option for patients with lumbar radicular pain caused by disc herniation. EMG has an established role in the diagnostic confirmation of lumbar radiculopathy. The aim of this study was to evaluate the efficacy of TFESI and determine the diagnostic and prognostic role of EMG in lumbar radiculopathies after TFESI. Fourty four patients who were diagnosed with unilateral L5 radiculopathy by clinical examination and MRG findings, were enrolled in this study. Before TFESI patients were evaluated by lower extremity and paraspinal muscle needle EMG findings in addition to paraspinal mapping. Evidence of radiculopathy on EMG reports was classified as positive or negative abnormal spontaneous activity for paraspinal muscles and lower extremity muscles separately. After EMG, patients received unilateral L5 TFESI with local anesthetic and steroid. SLR test, motor and sensory examination were evaluated on physical examination and patients answered VAS, Oswestry Disability Index Questionnare and Beck Depression Inventory before the injection and repeated 1st week, 3rd week, and 3rd month. As a secondary analysis, clinical improvement in pre-TFESI to post TFESI in the EMG groups were compared. Average 2,3 months after injection 8 patients went to surgery. In this study we compared the clinical examination of patients who gave response to treatment with patients who went to surgery. In this study clinical significant improvement was observed after TFESI. After injection the SLR test, VAS, Oswestry Disability Index Questionnare and Beck Depression Inventory were improved at 1st week, 3rd week and 3rd month. Motor and sensory examination improved at 3rd week and 3rd month. No significant difference were found in the response to the TFESI with EMG finding lower extremity. But significant pain relief was observed in patients who have less abnormal spontaneous activity in L5 paraspinal muscle. The clinical examination especially the SLR test before TFESI was significantly different patients who went to surgery. Also the patients who have higher VAS value (before injection) went to surgery. After the injection their mean pain degree was significantly higher from the patients' group. TFESI is effective treatment in patients with single-sided and single-level root compression. Injection provides significant improvements in the physical examination, not only VAS or functional parametres. Needle EMG can be important for selecting the patient's. Paraspinal EMG findings are very important for prognosis.