Yoğun bakım hastalarında karın içi basınç artışının ve ilgili risk faktörlerinin araştırılması
Intra abdominal pressure in intensive care patients investigation of increase and related risk factors
  1. Tez No: 385200
  2. Yazar: HÜSEYİN UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TURAN İNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmamızda yoğun bakım hastalarında karın içi basınç artışının ve ilgili risk faktörlerinin araştırılmasını amaçladık Çalışmamıza Cerrahi ve Reanimasyon YBÜ'ne yatan 18 yaş üzeri 24 saat veya daha fazla yatan 125 olgu dahil edildi. Bütün hastaların yoğun bakım yatışlarından itibaren demografik verileri, günlük bakılan ve kayıt edilen hastanın laboratuvar değerleri, vital bulguları ve fizik muayene bulguları baz alınarak bilgisayar programı eşliğinde her bulguya ait verilen puan değerlerinin girilmesi ile hesaplanması sonucu çıkan sayısal puan APACHE II ve SOFA değerleri skor puanı olarak kayıt edildi. Daha sonra çalışmaya dahil edilen tüm hastaların günlük karın içi basınçları gün içerisinde iki kez takip edildi. Yoğun bakımda 24 saatten fazla yatan her hastaya foley idrar sondası takıldı. Karın içi basınç ölçümü idrar sondası kullanılarak ve hastada acı/ağrı oluşturmadan non-invaziv şekilde ölçüldü. İntra abdominal basınç'ının değerlendirilmesinde daha pratik ve genel olarak en çok kabul görmüş olan mesane içi basınç ölçüm yöntemi kullanıldı. İntra abdominal basınç foley idrar sondası ile cmH2O olarak ölçüldü ve çıkan değer mmHg'ye çevrildi. İdrar sondasının ucuna santral venöz basınç manometresi bağlandı. Manometre bağlandıktan sonra 25 ml serum fizyolojik mesaneye verildi. Supin pozisyonda, ekspiryum sırasında, simfiizis pubis“0”noktası kabul edilerek intra abdominal basınç ölçüldü. Ayrıca Dünya Karın İçi Basınç Derneği tarafından bildirilen karın içi basınç risk faktörleri de her gün belirlendi. Bilgiler yüzde, ortalama ve standart sapma şeklinde ifade edildi. SPSS 13.0 bilgisayar programına girildi. Gruplar arası karşılaştırma için Mann-Whitney U testi ve Kruskal Walles varyans analizi kullanıldı. Tanımlayıcı bulgular, ortalama ± standart sapma şeklinde gösterildi. p30 olan, pnömoni, sepsis, ileus gelişen, politransfüzyon uygulanan, pH
Özet (Çeviri)
In this study, the increase in intra-abdominal pressure in intensive care patients and aimed to investigate the risk factors In our study, surgical and resuscitative hospitalized in the intensive care unit over 18 125 patients hospitalized for 24 hours or more were included. All patients intensive care unit since the demographic data, daily views and records the patient's laboratory values, vital signs and physical examination findings based computer program, accompanied by all the findings of the given point values to be entered with the calculation result of the numerical score, APACHE II and SOFA values score points as were recorded. Later studies included in the daily intra-abdominal pressure of all patients were followed up for 2 times throughout the day. All patients hospitalized in intensive care more than 24 hours foley urinary catheter was inserted. Intra-abdominal pressure measurement in patients suffering from urinary catheters and using / creating non-invasive form of pain was measured. IGE in the evaluation of the most practical and generally accepted method of measuring the intravesical pressure was used. Foley urinary catheter was measured in cmH2O with IAB and the resulting value was converted to mmHg. Urinary catheters, central venous pressure manometer was attached to the end. After connecting the manometer was given 25 ml of saline into the bladder. In the supine position, during expiration, simfiizis pubis "0'' point was measured by accepting IAB. Intra-abdominal pressure by the world association also reported risk factors for intra-abdominal pressure was determined every day. Information cent, were expressed as mean and standard deviation. Were entered into SPSS 13.0 computer program. Comparisons between groups using the Mann-Whitney U test and Kruskal-Walles analysis of variance was used. Identifier findings were shown as mean ± standard deviation. p 30, which, pneumonia, sepsis, ileus, developing politransfüzyo administered, pH