Konvansiyonel kolonoskopi ile geçilemeyen obstrüktif kolon kitleli ya da dolikokolon olan olguların 64 kesitli bilgisayarlı tomogrofi sanal kolonoskopi ile değerlendirilmesi
By using 64 slice computed tomography virtual colonoscopy, evaluation of patients with dolichocolon or obstructive colonic mass which can not be completed due to conventional colonoscopy
  1. Tez No: 385199
  2. Yazar: İSMAİL PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERCÜMENT ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmamızda kolorektal kanserlerde bilgisayarlı tomografi sanal kolonoskopi tetkikinin tanıya olan katkısını değerlendirmeyi amaçladık. Nisan 2012 – Nisan 2014 tarihleri arasında kolorektal patolojisi bulunan veya klinik olarak şüphe edilen ve konvansiyonel kolonoskopi tetkikinde obstrüktif kolon patolojisi veya dolikokolon nedeni ile tüm kolonu değerlendirilemeyen 25 olgu çalışmaya dahil edildi ve bilgisayarlı tomografi sanal kolonoskopi tetkiki yapıldı. Tüm hastalara bilgisayarlı tomografi sanal kolonoskopi i işlemi öncesinde barsak temizliği için iki günlük sıvı ağırlıklı diyet ve rektal lavman önerildi. Hastalara bilgisayarlı tomografi çekimi öncesi rektuma silikon balonlu uç yerleştirilerek kolon distansiyonu sağlandı ve supin ve pron pozisyonlarda bilgisayarlı tomografi çekimi yapıldı. Bilgisayarlı tomografi çekiminden sonra tüm görüntüler ağ bağlantısı ile çalışma istasyonuna aktarılarak Multi Planar Reformat (MPR), Maximum İntensity Projections (MIP), 3 boyutlu (3B) volüm rendering teknikleri ve bilgisayarlı tomografi sanal kolonoskopi ile değerlendirme yapıldı. Konvansiyonel kolonoskopi incelemesi dolikokolon veya obstruktif kolon patolojisi nedeniyle tamamlanamayan hastalarda bilgisayarlı tomografi sanal kolonoskopi tetkiki başarılı bir şekilde tamamlanabildi. Konvansiyonel kolonoskopi incelemede saptanan tüm kolon tümörlerine bilgisayarlı tomografi sanal kolonoskopi incelemede de tanı kondu ve ayrıca karaciğer metastazı gibi ekstrakolonik patolojiler de saptandı. Obstrüktif kolon tümörü nedeniyle konvansiyonel kolonoskopi tetkiki tamamlanamayan hastalarda bilgisayarlı tomografi sanal kolonoskopi incelemede proksimal kolon segmentlerinde eşlik eden senkron tümör ve polipler saptandı. Sonuç olarak bilgisayarlı tomografi sanal kolonoskopi inceleme sedasyon gerektirmemesi, daha az invaziv ve daha tolere edilebilir bir inceleme yöntemi olması ve kolon tümörlerinde yüksek tanısal sensitivitesi bulunması ile varolan diğer tarama yöntemlerine göre iyi bir alternatif tetkik olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to assess the contribution of Computed Tomography Virtual Colonoscopy to the diagnosis of colorectal cancer. Between April 2012 - April 2014, 25 patients with colorectal pathology or clinically suspected pathology and obstructive colon pathology in the conventional colonoscopy or not entirely evaluated colonoscopy because of dolichocolon included in the study and Computed Tomography Virtual Colonoscopy was performed. Prior to Computed Tomography Virtual Colonoscopy, all patients were recommended the two day liquid diet and rectal enema for colon cleaning. Before Computed Tomography scans, colonic distension was achieved by placing silicone balloon into the rectum and Computed Tomography scanning was performed in the supine and prone positions. After Computed Tomography scan, It was evaluated with Multi Planar Reformat, Maximum Intensity Projections, three dimensional (3D) volume rendering techniques and Computed Tomography Virtual Colonoscopy by transferring all images to the Workstation with the network connection. Computed Tomography Virtual Colonoscopy was successfully completed in patients whose conventional colonoscopy can not be completed due to dolikokolon or obstructive pathology. All colon tumors detected in conventional colonoscopy were diagnosed in Computed Tomography Virtual Colonoscopy and extracolonic pathologies such as liver metastases were also detected. In Computed Tomography Virtual Colonoscopy, accompanying synchronous colon tumors and polyps with the proximal colonic segments were found in patients whose conventional colonoscopy can not be completed due to obstructive colon tumors. As a result, Computed Tomography Virtual Colonoscopy is thought to be a good alternative to the other existing screening methods because it is less invasive and more tolerable method, does not require sedation and has high diagnostic sensitivity in colon cancer.