Koksartrozda cerrahi tedavi endikasyonunun belirlenmesinde uzmanlık alanları arasındaki farklılıklar
Indications for total hip arthroplasty: Comparison of assessments of orthopaedic surgeons and physical therapy and rehabilitation physicians
- Tez No: 385212
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HİLMİ MURATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Total kalça protezi ameliyatı dünyada en baĢarılı ve hasta memnuniyeti açısından en iyi olan giriĢimlerden biridir. Ameliyatın baĢarısında iyi bir cerrahi teknik, kullanılan implant ve hastaya ait faktörler ile birlikte doğru hasta seçimi de çok önemlidir. Ağrı, fonksiyon kısıtlılığı ve radyografik olarak artroz bulgularının olması total kalça protezi için birincil endikasyonları oluĢturmakla beraber bu bulguların hangi seviyeye geldiğinde operasyon yapılması gerektiği konusu hem cerrahlar arasında hem de cerrahlara hasta sevk eden diğer klinisyenler arasında netlik kazanmamıĢtır. Bu çalıĢmada Trakya bölgesinde Üniversite ve Devlet Hastanelerinde uzman olarak çalıĢan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hekimleri ile Ortopedi ve Travmatoloji hekimlerinin koksartroz hastalarında cerrahi endikasyon ile ilgili yaklaĢımları araĢtırıldı. 211 Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı ile 102 Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanından sıklık % 40 olacak Ģekilde, % 95 güven aralığı, % 5 yanılma payı ve power % 80 kabul edilerek hesaplanan örneklem miktarına göre 174 Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı ve 90 Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı çalıĢmaya alındı.
Özet (Çeviri)
The surgery of total hip arthroplasty is one of the most succesful and cost-effective procedure with the best patient satisfaction in the world. With a good surgical technic, implant used, considerations belonging to patients as well as a correct patient choice are very important in the success of the surgery. Although for hip arthroplasty, having arthrosis symptoms as pain, function disability and radiographic constitutes primary indications, the subject of in which stage these symptoms catch up requires to carry out an operation hasn‟t been turned out to be clear either for surgeons or clinicians who refer patients to surgeons. In this study, Physiotherapy and Rehabilitation Physicians‟ and Orthopedics and Traumatology Specialists‟, -who work as specialists in universities and public hospitals of Trakya region- approaches about surgical indication on coxarthrosis patients has been examined. According to the sample amount calculated from 211 Orthopaedic surgeons and 102 Physiotherapy and Rehabilitation acknowledged with the frequency of 40%, with the confidence interval of 95%, with the fallibility of 5% and with the power of 80%, 174 Orthopaedic surgeons and 90 Physiotherapy and Rehabilitation Physicians have been taken to work.