Trakya Üniversitesi Aağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Acil Servisi'ne başvuran 65 yaş üzeri hastalarda nütrisyonel durumun değerlendirilmesi
Nutritional situation assessment of 65 years old patient who applicate to Trakya University Medical School Emergency Deparment
  1. Tez No: 385211
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI NALBUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İlk ve Acil Yardım, Geriatrics, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, bölgemizdeki en önemli merkez konumundaki bir üçüncü basamak hastanesi Acil Servisine başvuran 65 yaş üstü hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesi ve sosyodemografik değişkenler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve ileriye dönük olarak yapılan bu çalışmada Acil Servise 15.03.2014 - 30.03.2014 tarihleri arasında başvuran 93 kadın ve 111 erkek olmak üzere toplam 204 hastaya mini nütrisyonel değerlendirme testi uygulanmıştır. Hastalar yaş gruplarına göre sınıflandırıldığında %68.61'i 65-79 yaş arasında iken, 80 yaş ve üzeri bulunan hastalarımızın oranı %31.39 idi. Uygulanan mini nütrisyonel değerlendirme testi sonuçlarına göre hastalarımızın % 60.8'i Grup 1, % 18.6'sı Grup 2, % 20.6'sı Grup3'te olduğu tespit edildi. Grup 1 ve Grup 2'de cinsiyetler açısından anlamlı fark yokken (sırasıyla p=0.196, p=0.216), Grup 3'te erkek cinsiyet anlamlı derecede daha yüksekti (p=0.024). Grup 1 ve Grup 2'de 65-79 yaş grubunda olan hasta oranımız, 80 ve üzeri yaş grubunda olan hastalarımıza göre anlamlı derecede daha yüksekti (sırasıyla p=0.02, p=0.017). Buna karşın Grup 3'te hastalarımızın yaş gruplarına göre dağılımı açısından anlamlı fark tespit edilmedi (p=0.109).
Özet (Çeviri)
In this study.we want to purpose that nutritinos and socio-demographic situations who over 65 years old patients come in one of the most important 3rd degree hospital emergeny department. We practice mini nutritional assessment test descriptive and forward-looking on 93 women and 111 men totally 204 patients between 15.03.2014-30.03.2014 who came emergency department. In these group % 68.61 0f patient was between 65-79 years old; % 31.39 of was patient over 80 years old. After mini nutritional assessment test results patient of % 60.8 in Group 1; % 18.6 in Group 2; % 20.6 in Group 3. However in Goup1 and 2 there was no important difference between gender (p=0.196, p=0.216); in Group 3 male gender was meaningful more than female (p=0.024). In Group 1 and Group 2 65-79 years old patient group was meanıngful more than 80 years ol patient group ( p=0.02, p=0.017). In Group 3 there was no difference beween in these groups (p=0.109).