Genç erişkinlerde günlük fiziksel aktivite, uyku kalitesi, psikolojik durum ve vücut kompozisyonu ilişkilerinin araştırılması
Investigation of associations among daily physical activity, sleep quality, psychological status, and body composition in young adults
  1. Tez No: 385236
  2. Yazar: NACİ ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAĞAN ÜÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Uyku kalitesi, psikolojik durum ve fiziksel aktivite ilişkileri bazı meslek ya da hasta gruplarında araştırılmıştır. Genç erişkinlerde uyku kalitesi, anksiyete, depresyon, fiziksel aktivite ve vücut kompozisyonunun olası ilişkilerinin belirlenmesi, sağlıklı ve zinde kalma çabaları için bazı ipuçlarını içerebilir. Bu tez çalışmasının amacı, kadın ve erkek genç erişkinlerde günlük fiziksel aktivite, uyku kalitesi, anksiyete, depresyon, vücut kütle indeksi (VKİ), vücut kompozisyon farklılıklarını karşılaştırmak ve bu parametreler arasındaki ilişkileri araştırılmakır. Toplam altı yüz altmış genç erişkin (330 erkek, 330 kadın) çalışmaya dahil edildi. Vücut kompozisyon parametreleri (vücut yağ yüzdesi ve yağsız vücut ağırlığı) biyoelektrik impedans analiz sistemi ile belirlendi. VKİ, vücut ağırlığının boyun karesine bölünmesiyle hesaplandı (kg/m2). Tüm katılımcılar uluslararası fiziksel aktivite anketi (kısa form), Pittsburgh uyku kalite indeksi (PUKİ), Beck anksiyete envanteri (BAE), ve Beck depresyon envanteri (BDE) anketlerini doldurdu. Veriler SPSS 20.0 sürüm yazılım programı kullanılarak analiz edildi. Anlamlılık düzeyi P ≤ 0.05 olarak belirlendi. Kadınlara göre erkeklerde VKİ, yağsız vücut ağırlığı, şiddetli fiziksel aktivite süresi, orta dereceli fiziksel aktivite süresi ve toplam fiziksel aktiviteyi daha yüksek bulduk. Erkeklere kıyaslandığında kadınlarda vücut yağ yüzdesi, BAE ve PUKİ skorları daha yüksekti. Ancak, kadın ve erkekler arasında BDE, yürüme süresi ve oturma süresi anlamlı düzeyde fark göstermedi. Her iki cinsiyette de PUKİ skoru BAE, BDE, VKİ ve vücut yağ yüzdesi ile pozitif korelasyonlar gösterdi. Ayrıca kadınlarda PUKİ skoru oturma süresi ile pozitif korelasyon gösterdi. Erkeklerde PUKİ skoru şiddetli fiziksel aktivite süresi ve toplam fiziksel aktivite ile negatif korelasyonlar gösterdi. Erkeklerde BAE skoru şiddetli fiziksel aktivite süresi ile negatif yönde korele idi. Ancak, kadınlarda BAE skoru VKİ, vücut yağ yüzdesi ve oturma süresi ile pozitif korelasyonlar gösterdi. Erkeklerde BDE skoru şiddetli fiziksel aktivite süresi ve toplam fiziksel aktivite ile negatif yönde, oturma süresi ile pozitif yönde korele idi. Her iki cinsiyette de vücut yağ yüzdesi şiddetli fiziksel aktivite süresi, yürüme süresi ve toplam fiziksel aktivite ile negatif korelasyonlar gösterdi. Ayrıca, erkeklerde vücut yağ yüzdesi orta dereceli fiziksel aktivite süresi ile pozitif korelasyon gösterdi. Her iki cinsiyette de VKİ fiziksel aktivite ile negatif korelasyon gösterdi. Genç erişkinlerde erkeklere göre kadınlarda daha düşük uyku kalitesi, daha düşük orta ve şiddetli aktivite, daha yüksek anksiyete skoru bulundu. Bu çalışma ile genç erişkinlerde uyku kalitesinin her iki cinsiyette de anksiyete ve depresyon semptomatolojisi, VKİ ve vücut yağlanması ile negatif, fiziksel aktivite ile pozitif ilişkili olduğu bulundu. Anksiyete ve depresyon semptomatolojisinin, her iki cinsiyette fiziksel aktivite ile negatif ilişkili, kadınlarda ise VKİ ve vücut yağlanması ile pozitif ilişkili olduğu bulundu. Yine her iki cinsiyette de VKİ ve vücut yağlanması, fiziksel aktivite ile negatif ilişkili bulundu. Kadın ve erkek genç erişkinlerde, uyku kalitesi, anksiyete, depresyon, fiziksel aktivite ve vücut kompozisyonu ilişkilerinin değerlendirilmesinin, daha yararlı koruyucu hekimlik stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The relations among sleep quality, psychological status, and physical activity have been investigated in the occupational or patient groups. Determining possible associations among sleep quality, anxiety, depression, body composition parameters in young adults might include some clue for effort to being healthy and fit. The aims of this thesis study is to compare sleep quality, anxiety, depression, physical activity, body mass index (BMI), and body composition changes in male and female young adults as well as to investigate the associations among these parameters. In all, six hundred sixty young adults (330 male, 330 female) were included in this study. Body composition parameters (body fat percentage, and lean body mass) were determined with a bioelectrical impedance analysis system. BMI was calculated as the body weight divided by the square of the height (kg/m2). All participants completed the physical activity questionnaire (short form), Pittsburgh sleep quality index (PSQI), Beck anxiety inventory (BAI), and Beck depression inventory (BDI) questionnaires. The data were analyzed using the SPSS version 20.0 software program. The significance level was determined as P ≤ 0.05. We found that the BMI, lean body mass, vigorous physical activity time, moderate physical activity time, and total physical activity were higher in the men, compared to the women. The body fat percentage, BAI and PSQI scores were higher in the women, when compared to the men. Nevertheless, the BDI scores, walking time, and sitting time were not significantly different between the men and the women. The PSQI score showed positive correlations with the BAI, BDI, BMI and body fat percentage in both genders. In addition, the PSQI score showed positive correlation with the sitting time in the women. However, the PSQI score showed negative correlations with the vigorous physical activity time and total physical activity in the men. The BAI score was negatively correlated with the vigorous physical activity in the men. However, the BAI score was positively correlated with the BMI, body fat percentage and sitting time, but negatively correlated with the total physical activity in the women. The BDI score was negatively correlated with the vigorous physical activity time and total physical activity, but positively correlated with the sitting time in the men. The BDI score was positively correlated with the BMI and body fat percentage, but negatively correlated with the walking time in the women. The body fat percentage showed negative correlations with the vigorous physical activity time, walking time, and total physical activity in both genders. In addition, the body fat percentage showed negative correlation with the moderate physical activity time in the men. The BMI showed negative correlation with the total physical activity in both genders. In young adults, lower sleep quality and moderate to vigorous physical activity, and higher anxiety score were found in the female, as compared to the male. This study revealed that the sleep quality is negatively related to the anxiety and depression symptomatology, BMI, and adiposity, but positively related to the physical activity, in both genders. Nevertheless, the anxiety and depression symptomatology are negatively related to the physical activity in both genders, but positively related to the BMI, and adiposity in the female. Also the BMI and adiposity are negatively related to the physical activity in both genders. We suggest that the consideration of associations among sleep quality, anxiety, depression, physical activity, and body composition in male and female young adults might be helpful for the development of more beneficial preventive medicine strategies.