Keçilerde yüksek çinko tüketiminin hematolojik ve biyokimyasal parametreler ile rumen fermentasyonuna etkisi
Effects of high dietary zinc intake on rumen fermentation, haemotological and biochemical parameters in ruminants animals
  1. Tez No: 385235
  2. Yazar: ELMAS ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ERYAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez araştırması, Ankara keçilerinin yemlerin yüksek düzeyde çinko ilave edildiğinde canlı ağırlık, kan parametreleri ve rumen içeriğinde ortaya çıkabilecek değişiklikler ile birlikte biyokimyasal ve hormonal etkilerinin saptamak üzere amaçlandı. Araştırmada ortalama 35 kg canlı ağırlığında, bir yaşında 24 adet erkek Ankara keçisi kullanıldı. Hayvanlar beslendikleri yemlerin çinko içeriğine göre her grupta 6 hayvan olacak şekilde 4 gruba ayrıldılar. Kontrol grubu hayvanlar 31,76 ppm çinko içeren yemle beslenirken, deneme grubundakiler kontrol grubu hayvanlarının tükettiği yeme (deneme 1 grubu) 500 ppm, (deneme 2 grubu) 750 ppm ve (deneme 3 grubu) 1000 ppm çinko ilave edilerek beslendi. Araştırmanın 15. ve 30. gününde hayvanların canlı ağırlığı kaydedilerek kan ve rumen içeriği örnekleri alındı. Rumen içeriğinde pH, amonyak, protozoon sayısı, Zn, Fe ve Cu düzeyleri; kanda ise alyuvar sayısı, hemoglobin miktarı, hematokrit değer, akyuvar sayısı ve yüzde oranları, plazma kolesterol, glikoz, üre, Zn, Fe ve Cu düzeyleri, serbest ve total T3 ile T4, leptin ve insulin hormon düzeyleri belirlendi. Çalışmanın sonunda hayvanlardan alınan tiftik, karaciğer, böbrek ve pankreas örneklerinde Zn, Cu ve Fe düzeyleri belirlendi. Yeme çinko ilavesinin hayvanların canlı ağırlıkları ve rumen pH düzeylerine etkisinin olmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was performed in order to determine effects of diet containing high zinc on differences in rumen and blood parameters, live weight and oxidant-antioxidant balance in goats. In this study, twenty four male Angora goats, 12 months of age, and weighing approximately 35 kg were divided into four groups as: control group (C) fed with basal diet containing 31.76 ppm Zn, experimental group1 (500) fed with basal diet supplemented 500 ppm Zn, experimental group 2 (750) fed with basal diet supplemented 750 ppm Zn and experimental group 3 (1000) fed with basal diet supplemented 1000 ppm Zn. The investigation was started after a 15 days adjustment period and lasted 30 days. On days 15 and 30 of the study, the blood and rumen samples were taken from animals and weighed. While pH and ammonia levels, protozoon numbers, Zn, Fe and Cu concentrations were determined in rumen contents, red blood cell counters (RBC), hemoglobine, haematocrite level, white blood cell counters (WBC) and their differenciation ratios, plasma cholesterol, glucose and urea nitrogen, Zn, Fe and Cu concentrations, total and free T3 and T4, leptin and insulin levels were measured in the blood samples. There were no differences for body weight and ruminal pH between the groups.