Deneysel diyabetli ratlarda timokinon uygulanmasının nükleer faktör kappa B(NF-κB) ve DNA hasarı üzerine etkisi
The effect of thymoquinone treatment on nuclear factor kappa B(NF-κB) and DNA damage on experimental diabetic rats
- Tez No: 385248
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA DEDE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Deneysel diyabetli ratlarda timokinon uygulanmasının Nükleer faktör kappa B (NF-κB) ve DNA hasarı üzerine etkisi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyokimya Anabilim Dalı, Doktora Tezi, Van, 2014. Bu çalışmada, deneysel diyabete bağlı olarak meydana gelmesi olası komplikasyonların saptanmasında, Nükleer faktör kappa B ve DNA hasarı oluşumunun etkisi ve bu komplikasyonların önlenmesi ve tedavisinde timokinonun olası rolünün değerlendirilmesi amaçlandı. Bu amaçla 28 adet 200-250 gr ağırlığında erkek Wistar-Albino rat kullanıldı. Her biri yedi rattan oluşan; kontrol (K), timokinon (T), diyabet (D) ve diyabet+timokinon (DT) grupları olmak üzere dört gruba ayrıldı. Diyabet oluşturmak için D ve DT grup ratlara 45 mg/kg tek doz streptozotosin (STZ) intraperitoneal (i.p) yoldan uygulandı. DT ve T grubundaki ratlara timokinon ayçiçeği yağında çözdürülerek, 30 mg/kg/gün olarak gavaj yoluyla uygulandı. 21 günlük denemeden sonra toplanan kan örneklerinde glukoz, HbA1c, ALT, AST, GGT, üre, ürik asit, kreatinin değerlerine ayrıca NF-kappaB ve 8-OHdG miktarlarına bakıldı.
Özet (Çeviri)
The effect of thymoquinone treatment on Nuclear factor kappa B and DNA damage on experimental diabetic rats, Yüzüncü Yıl University, Institute of Health Sciences, Ph. D. Thesis, Department of Biochemistry, Van, 2014. In this study, effects of nuclear factor kappa B and formation of DNA damage on detection of the possible occurrence of complications depending on experimental diabetics were investigated, and the evaluation of the possible role of thymoquinone was aimed in the prevention and treatment of these complications. For this purpose, 28 male Wistar-Albino rats weighing between 200-250 g were used. Each containing of seven rats, the rats were divided into four groups of control (C), thymoquinone (T), diabetes (D) and diabetes + thymoquinone (DT). To create diabetes in the rats belonging to D and DT groups, 45 mg / kg single dose of streptozotocin (STZ) was administered intraperitoneally (ip). Dissolving in sunflower oil, thymoquinone was administered as 30 mg/kg/day by oral gavage to the rats in DT and T groups. In the blood samples collected after 21 days of trial, the values of glucose, HbA1c, ALT, AST, GGT, urea, uric acid, creatinine were measured as well as the quantities of NF-kappaB and 8-OHdG.