Stresin ratlarda bazı karaciğer enzimleri (AST, ALT, ALP) üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of stress on some liver enzymes (AST, ALT, ALP) in rats
- Tez No: 385247
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUNALİ ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gencer YG, Stresin Ratlarda Bazı Karaciğer Enzimleri (AST, ALT, ALP) Üzerine Etkilerinin Araştırılması, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoloji Anabilim Dalı Doktora Tezi, Van, 2014. Bu çalışmada stresin ratlarda karaciğer enzimlerinden AST, ALT ve ALP değerleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada yaklaşık 200-250 g ağırlığında 12 adet yetişkin Sprague Dawley ırkı erkek rat, kontrol (n=6) ve deneme (n=6) olarak 2 gruba ayrıldı. Çalışmada kontrol grubuna 0.5 ml izotonik serum, deneme grubuna ise 50 IU dozunda ACTH (Synacthen Depot) intraperitoneal (i.p.) uygulandı. Bu uygulamadan 3 saat sonra tüm hayvanlardan ksilazol ve ketasol anestezisi altında uygun teknikler kullanılarak kan örnekleri alındı. Kontrol grubunda serum AST değeri 43±8 (U/I), serum ALT değeri 25±5 (U/I), serum ALP değeri 200±34 (U/I) iken deneme grubunda serum AST değeri 129±22 (U/I), serum ALT değeri 172±15 (U/I) ve serum ALP değeri 452±49 (U/I) bulundu.
Özet (Çeviri)
Gencer YG, Investigation of the Effects of Stress on Some Liver Enzymes (AST, ALT, ALP) in Rats, Yüzüncü Yıl University, Institute of Health Sciences, Department of Physiology, Doctoral Thesis, Van, 2014. In this study, stress of liver enzymes, AST, ALT and ALP, levels were investigated in rats. In the study, 12 adult Sprague Dawley male rats which were approximately 200-250 gr in weight were divided into two groups of control and subject. 0.5 ml of isotonic was applied to control group, and 50 IU ACTH intraperitoneal (ip) was applied to the experimental group. After 3 hours, blood samples were collected from both groups under ketamine anesthesia, using appropriate techniques. The control groups serum AST, serum ALT, and serum ALP values were found as 43±8 (U/I), 25.7±5.2 (U/I), 200±34 (U/I) respectively. Whereas the serum AST, serum ALT and serum ALP values of experimental group were found as 129±22 (U/I), 172±15 (U/I), 452±49(U/I) respectively.