Dispeptik yakınması olan çocukların dental plak ve tükürük örneklerinde Helicobacter pylori varlığının gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile incelenmesi ve oral bulgular ile karşılaştırılması
The investigation of the presence of Helicobacter pylori in the dental plaque and saliva samples of children with dyspeptic complaints through real-time polymerase chain reaction and comparison with oral findings
  1. Tez No: 385318
  2. Yazar: DAMLA AKŞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP HATİCE AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; 5-16 yaşları arasında dispeptik yakınması bulunan ve sağlıklı çocuklarda gerçek zamanlı PZR yöntemi ile MDP ve tükürük örneklerinde H.pylori varlığını saptamak ve bakterinin oral kolonizasyonu ile gastrik kolonizasyonu arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Ayrıca H.pylori'nin çürük, periodontal sağlık, ağız hijyen durumu, halitozis ve ağız hastalıkları ile olan ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Dispeptik yakınması olan ve endoskopi yapılmasına karar verilen 70 çocuk çalışma grubunu, 30 sağlıklı çocuk ise kontrol grubunu oluşturdu. Çocuklara detaylı bir ağız muayenesi yapılıp tükürük ve supragingival plak örnekleri alındı. Endoskopi ile alınan gastrik biyopsi örnekleri histopatolojik olarak, MDP ve tükürük örnekleri ise gerçek zamanlı PZR yöntemi ile incelendi. Bulgular: Endoskopi yapılan 70 çocuğun 12'si gastrik H.pylori (-), 58'i gastrik H.pylori (+) bulundu. Gastrik H.pylori (-) hastalardan 8'inin (%66,7), gastrik H.pylori (+) hastaların 45'inin (%77,6) ve kontrol grubundaki çocuklardan 5'inin (%16,7) MDP örneklerinde H.pylori tespit edildi. Gastrik H.pylori (-) hastalardan 9'unun (%75) gastrik H.pylori (+) hastaların 44'ünün (%75,9) ve kontrol grubundaki çocuklardan 12'sinin (%40) ise tükürük örneklerinde H.pylori saptandı. Sonuçlar: Ağız boşluğundaki H.pylori'nin midedeki kolonizasyondan bağımsız olduğu görüldü. Gastrik H.pylori (+) çocukların ağız boşluğunda saptanan H.pylori miktarı diğer gruplardan yüksekti. Gruplar arasında MDP miktarı ve halitozis ile H.pylori varlığı arasında ilişki saptanırken, oral hijyen durumu ve ağız hastalıkları açısından ilişki saptanmadı. Gastrik ve MDP örneklerinde H.pylori (+) çocukların DMFT/S değerleri diğer gruplardan yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Present study was conducted to detect the presence of H.pylori in MDP and saliva samples of children aged between 5-16 suffering from dyspepsia and healthy children through RT-PCR and to evaluate the association of oral colonization of this bacteria with gastric infection. The association of H.pylori with dental caries, periodontal health, oral hygiene, halitozis and oral diseases are investigated. Materials and Methods: Seventy patients with dyspeptic complaints, formed the study group. Control group included 30 children without dyspepsia. Detailed oral clinical examination and collection of saliva and supragingival dental plaque samples were performed. H.pylori was evaluated by endoscopic biopsy specimens histopathologically. H.pylori was detected in MDP and saliva through RT- PCR. Results: Among 70 children who underwent endoscopy 12 were gastric H.pylori (-) whereas 58 were (+) histopatologically. The RT-PCR identified H.pylori in the MDP samples of 8 (66,7%) among gastric H.pylori (-) children, 45 (77,6%) among gastric H.pylori (+) children and 5 (16,7%) among control group. The RT-PCR identified H.pylori in the saliva samples of 9 (75%) among gastric H.pylori (-) children, 44 (75,9%) among H.pylori (+) children and 12 (40%) among control group. Conclusion: H.pylori can occur in the oral cavity aside and independently from the stomach but in the oral cavities of children with gastric H.pylori higher quantity of bacteria was identified. An association was found between halitozis, plaque load and H.pylori. but no difference was found between groups about oral hygiene and oral diseases. DMFT/S was found higher in MDP and gastric H.pylori (+) children.