Çocukluk çağı gastroduodenal patolojilerinde helicobacter pylori enfeksiyonlarının epidemiyolojik özellikleri
The epidemiological characteristics of helicobacter pylori infections in gastroduodenal pathologies in childhood
  1. Tez No: 455263
  2. Yazar: NİLGÜN UYDURAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN TÜMGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji Polikliniği'ne dispeptik yakınmalarla başvuran hastalarda H. pylori enfeksiyonunun sıklığını bulmak ve genotip düzeyinde epidemiyolojik özelliklerini tespit edip, virulans faktörlerinin dağılımını, aile içi geçişinin önemini, ayrıca makrolid ve kinolon grubu antibiyotiklere direnç dağılımını göstermek amaçlanmıştır. Materyal Metod: Bu çalışmaya 13 Şubat 2015-1 Aralık 2016 tarihleri arasında dispeptik yakınmalarla başvuran 110 olgu alınmıştır. H. pylori pozitifliği tespit edilen olgulardan dispeptik yakınması olan ve üst gastrointestinal sistem endoskopisi erişkin gastroenteroloji tarafından yapılan 7 ebebeynde çalışmaya dahil edilmiştir. Gastrik biyopsi materyalinden H. pylori, histopatoloji, kültür ve glmM-PCR yöntemleri ile araştırılmıştır. PCR pozitif örneklerde vacA, cagA ve cagE genleri yine PCR ile araştırılmış, ayrıca kültürde izole edilen H. pylori suşlarının klaritromisin ve levofloksasin dirençlerini belirlemek için E-testi yapılmıştır. PCR-RFLP yöntemi ile de klaritromisin direncinden sorumlu tutulan A2142G ve A2143G nokta mutasyonları araştırılmıştır. H. pylori suşlarının olguların kliniklerine etkisi araştırılmış ve aile içi H. pylori geçişinin etkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada, 110 çocuk hastanın 30'unda (% 27,3) H. pylori pozitif olarak saptandı. Olguların yaş ortalaması 12,2±4,39 (3-18 yaş) idi. % 65,5'i kız, % 34,5'i erkek idi. H. pylori pozitif hasta örneklerinin % 40'ında vacAs1, % 56,6'sında vacAs2, % 36,7'sinde cagA, % 23,3' ünde ise cagE pozitif idi. Olguların % 6,6'sında vacAs1+cagE birlikteliği, % 16,6'sında vacAs1+cagA+cagE birlikteliği ve yine %16,6'sında vacAs2+cagA birlikteliği saptandı. Çalışmamızda klinik bulgular ile H. pylori suşları arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Kültürde H. pylori üretilebilen hastalardan sadece bir hastada (% 4,3) levoflaksasin direnci tespit edildi. Bu hastada genetik A2142G ve A2143G genetik mutasyonlarının her ikiside pozitif olarak bulundu. Hastaların 8'inde (% 34,7) klaritromisin direnci saptandı. A2142G mutasyonu pozitif saptananların tamamında, A2143G mutasyonu pozitif saptananların ise % 55'inde klaritromisin direnci gözlendi. Çalışmaya katılan çocukların ebeveynlerinde saptanan H. pylori ile suşları ile çocuklardaki H. pylori suşları birbilerinden farklı saptandı. Sonuç: H. pylori enfeksiyonu dispeptik yakınmaları olan çocukların yaklaşık üçte birinde pozitif saptanmıştır. Dispeptik yakınmalar ile başvuran çocuklarda ağırlıklı genotipin vacAs2 olduğu gözlenmiştir. Genetik mutasyonlardan A2142G ve A2143G genetik mutasyonlardan en az birine sahip olmak bile antibiyotiklere direnç potansiyeli taşımaktadır. Çocuklarda H. pylori standart üçlü tedavisinde kullanılan klaritromisine karşı yüksek oranda direnç saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the frequency of H. pylori infections of patients applied to Çukurova University Medicine Faculty Children Gastroenterology Polyclinic with dyspeptic complaints and indicate the distribution of virulence factors, the importance of intrafamilial transmission, and also resistance to macrolide and quinolon group antibiotics by identifying epidemiological characteristics of them at the genotype level. Material Method: A total of 110 patients with dyspeptic complaints referred to hospital between 13 January 2015-1 December 2016 were included in the study. Of the cases, those with H. pylori positivity and dyspeptic complaint and 7 parents whose upper gastrointestinal system endoscopy was conducted by adult gastroenterology department were also involved in the study. H. pylori was searched by means of histopathological, culture and glmM-PCR methods. In the patients whose PCR was identified as positive, the determination of vacA, cagA and cagE genes was performed; in addition, E-test was performed to establish the resistance of clarithromycin and levofloxacin of H. pylori strains isolated in culture. A2142G and A2143G point mutations held responsible for clarithromycin resistance were identified with PCR-RFLP method. The effect of H. pylori strains on the clinics of cases was investigated and the impact of intrafamilial H. pylori trasmission was evaluated. Findings: In he study, H. pylori was established as positive in 30 (27,3%) out of 110 pediatric patients. The average age of the cases was 12,2±4,39 (ranging from 3-18). 65,5% were female, 34,5% were male. In 40% of H. pylori positive patient samples vacAs1, in 56,6% vacAs2, in 36,7% cagA, in 23,3% cagE were positive. In 6,6% of the cases vacAs1+cagE association, in 16,6% vacAs1+cagA+cagE association and in 16,6% vacAs2+cagA association were determined. No significant relationship was identified between clinical findings and H. pylori strains in the study. Levofloxacin resistance was only observed in one (4,3%) of the patients that could produce H. pylori in the culture. In the patient involved, both genetic mutations of A2142G ve A2143G were found as positive. In 8 patients (34,7%), clarithromycin resistance was established. In all patients whose A2142G mutation was determined as positive and in 55% those whose A2143G mutation was identified as positive, clarithromycin resistance was observed. H. pylori strains determined in the parents of pediatric patients involved in the study were established as different from H. pylori strains in the children. Result: H. pylori infection was determined as positive in approximately one third of children with dyspeptic complaints. In children applying to hospital with dyspeptic complaints, it was observed that vacAs2 is the mostly seen genotype. Of the genetic mutations A2142G ve A2143G, even having at least one of them carries a potential for resistance to antibiotics. High resistance was identified for clarithromycin used in the standard triple treatment of H. pylori in children