A Research on the environmental and architectural impacts of farm house estates in Urla and vicinity
  1. Tez No: 38533
  2. Yazar: HASAN NOYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORCAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET İnsanlar tarihin her döneminde su boylarına ve özellikle kıyılara karşı ayrı bir ilgi ve sevgi göstermişlerdir. Ulaşım olanaklarının gelişmesi ile kıyılarda yapılaşmalar giderek artmıştır. îkinci konut yerleşmeleri olarak tanımlanan bu gelşmeler, bugünkü biçimiyle sağlıksız, düzensiz ve niteliksiz bir dokuyu sergilemektedir. Günümüzde özel araç sahipliliğinin artması, yatırımcıları yeni ucuz arsalar aramaya ve doğal alanlarda yeni yapılaşmaları (çiftlik Evi Siteleri) oluşturmaya neden olmaktadır. Gelişmekte olan bu sitelerin ikinci konutlarda yaşanan olumsuz deneyim ile sonuçlamaması açısından henüz fırsat varken oluşabilecek sorunları saptamak ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla bu çalışma yürütülmüştür. Bu doğrultuda hazırlanan çalışmanın birinci bölümünde; ikinci konutların tanımlanması, gelişimi ve sorunları, Çiftlik evi sitelerinin gelişim nedenleri, çiftlik evi sitelerinin oluşumundaki planlama, izin süreci ile yapım süreci anlatılmıştır. İkinci bölümde; Urla ve Çevresinde“çiftlik evi siteleri”nin gelişimi anlatılarak, Altınköy ve Çamlıtepe Çiftlik evlari siteleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Altınköy ve Çamlıtepe örnekleri ışığında Çiftlik Evi Sitelerinin çok yönlü çevresel etkileri değerlendirilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise; Urla ve Çevresinde çiftlik Evi siteleri örneklerinde; yapı izni, yapım ve kullanım süreçlerindeki eksikler belirtilmiş, gerekli çözüm önerileri sunulmuştur. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY Man has shown a special interest in the lands close to water and particularly the shores. Buildings on the shores have increased with the progress of transportation possibilities. These developments described as“ second house settlements”shown an unhealthy, out of order state without quality today. Nowadays, increase of the ownership of private vehicles, environmental problems in the cities and lack of construction areas within these sites have caused the investors to research for new cheap lands and new buildings on natural areas, therefore“ Farm House Estates ”have begun to appear. In order not to have the negative experimentation had in the second houses in these estates that are developing as well, this study is realized to determine problems that might occur and suggest solution ways as there happens to be opportunity yet. In the first chapter of the study prepared in this direction, definition, development and problems of second houses; reasons of development of Farm House Estates; planning of the Farm House Estates; permission and building stages are explained. In the second chapter, development of“Farm House Estates”in Urla and vicinity is explained and "Farm House Estates are examined having taken Altmköy and Çamlıtepe examples into consideration. In the third chapter, environmental influences of Farm House Estates are examined having taken Altmköy and Çamlıtepe examples into consideration. In the fourth and last chapter, deficiencies in building permit, construction stages of Farm House Estates in Urla and vicinity are identified and solution proposals are presented. IV