Characterization and immobilization of bovine liver superoxide dismutase and erytrhrocyte superoxide dismutase from calf blood
- Tez No: 38532
- Danışmanlar: PROF.DR. LEMAN TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET. Canlı organizmalarda oksijenin toksik etkisini gideren süperoksit dismutazm aktivite ölçüm koşullan, 6-hidroksidopamin (6-OHDA) için optimize edilmiştir. Bovine karaciğerinden izole edilen Cu, Zn-SOD ve koyun kanından izole edilen eritrositler için, pH ve temperature bağımlı aktivite ve stabilite özellikleri ile substrata bağımlı aktivite değişimleri incelendi. Bazı anyonik, katyonik ve noniyonik deterjanların, bovine karaciğerinden izole edilen SOD'nin aktivitesi üzerindeki etkileri incelendi. Bovine karaciğer SOD aktivitesinin iyon şiddetine bağımlılığı da optimum aktivite ölçüm koşullarında araştırıldı. Bazı modifîye taşıyıcılar ile süperoksit dismutazm (bovine karaciğerinden izole edilen) immobilizasyonu gerçekleştirildi. Optimum taşıyıcı/enzim oranlan değişen enzim miktarlarını içeren bir seri immobilizasyon reaksiyonu ile belirlendi. Katalazm serbest SOD aktivitesine etkisi incelendi. vi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Activity assay conditions of superoxide dismutase which eliminated the toxic effects of oxygen in living organisms were optimized for 6-hydroxy dopamine (6-OHDA). pH and temperature dependent activity and stability properties and substrate dependent activity variations were investigated for Cu, Zn-SOD isolated from bovine liver and for erythrocytes isolated from calf blood. The effects of some anionic, cationic and nonionic detergents on the activity of Cu, Zn-SOD from bovine liver were examined. The dependence of the activity of bovine liver superoxide dismutase to the ionic strength were performed in the optimum activity assay conditions. The immobilization was carried out with bovine liver SOD on some modified supports. Optimum support/enzyme ratios were determined in a serious of immobilization reactions with varying amounts of enzyme. The effect of catalase on the activity of free SOD was investigated.