Environmental assesment andcontrol for Alaçatı
- Tez No: 38539
- Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Kıyı kentlerinde, gelişen turizm hareketlerinin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin önceden bilinmesi ve önlemlerin kentleşme süreciyle birlikte alınması gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında, turizme dayalı hızlı kentleşmenin henüz başladığı Alaçatı'nın çevresel kalite açısından mevcut durumu tespit edilmiştir. Tespit yapılırken, konu üç ana başlık altında incelenmiştir. İlk olarak, su kalitesi; içme suyu kaynakları ve kalitesi, atıksu karakteristikleri ve arıtılabilirliği ve deniz suyu kalitesi açısından incelenmiştir. İkinci olarak katı artık karakteristiği belirlenerek katı artık giderme yöntemleri tanıtılmış ve ilçe için uygun katı artık giderme yöntemi önerilmiştir. Son olarak ta haya Kalitesi açısından iki temel kirletici kaynak olan otoyol ve evsel ısınmanın hava kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Bilgisayar modelleri yardımıyla dış havada, oluşabilecek kirletici konsantrasyonları hesaplanmıştır. Sonuç olarak, su kaynaklarının yetersiz olması nedeniyle arıtılmış çıkış suyunun sulama suyu olarak kullanılabileceği bir Carrousel Hendek tipi biyolojik arıtma sistemi önerilmiştir. Katı artık giderme yöntemi olarak ayıklama ve aktarma istasyonu sonrası düzenli depolama yöntemi uygun bulunmuştur. Hava kirliliği açısından evsel ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğinin, normal sınırlarda kaldığı saptanmıştır. Otoyol kaynaklı hava kirliliğinde ise en kötü koşullara ait bulunan NOx değeri, kısa vade sınır değerlerini aşmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the coastal cities, it is very important to know the negative effects of tourism development on the environment so that it will be possible to undertake the needed precautions during the city's development stages. In the content of this study current environmental conditions of Alaçatı settlement, in which urbanization is newly developing, were attempted to be determined with regard to environmental quality. The study was carried out under three main headings. The first heading is the water quality in which drinking water resources and their quality, wastewater characteristics and its treatability and sea water quality were investigated. Second heading is the solid waste characteristics of the region which were determined and the most appropriate solid waste disposal system was proposed. The third heading is the air quality in which effects of two main air pollution sources namely, the traffic and the domestic heating, on air quality were studied. Also, by the help of computer models, the probable pollutant concentration were calculated. As a result of these studies, water resources of the region were found to be scarce, so for the treatment of the domestic wastewater a carrousel ditch type biological treatment system was suggested since it is possible to use the effluent of this treatment system for irrigation purposes. For the solid waste disposal method, a sanitary landfill after picking and transfer station was found to be appropriate. In the region, air pollution due to domestic heating sources was found to be lower than the national air quality criteria. However, under worst conditions, NOx pollution due to traffic sources was found to be higher than the short term limit values. 11