Harmonic elimination in induction motor drive using space vector method
- Tez No: 38540
- Danışmanlar: DR. YAVUZ ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu tezde, yeni bir PWM (Pals Genişlik Modülasyonu) metodu olan Space Vector PWM metodu sincap kafesli asenkron motorların ayarlanabilir hız kontrolüne uygulanmıştır. Bu metod diğerleri İle karşılaştırıldığında birçok üstünlüğe sahiptir. En başta, harmonik İndirgeme daha efektif, PWM üretimi daha kolay ve motorun hız kontrolü için sadece küçük bir tetikleme açıları tablosu yeterlidir. Çalışmanın İlk basamağında, Space Vector Metodu bir kişisel bilgisayar (PC) üzerinde metodu daha kolay anlayabilmek ve analiz etmek İçin simüle edilmiştir. PC üzerinde geliştirilen yazılımlar kolay programlanmasından dolayı Quick BASIC ortamında geliştirilmişlerdir. ikinci olarak, Space Vector PWM metodunu gerçek zamanda uygulayabilmek İçin bir mikrokontrolör (microcontroller) kartı geliştirilmiştir. Bu kartta, çıkış PWM voltaj dalga şekillerini elde edebilmek İçin kolaylık sağlayan INTEL 8098 mikrokontrolörü kullanılmıştır. Bu İşlemciyi seçmekteki en önemli sebep, çok az CPU (Merkezi işlemci Birimi) zamanı harcayarak çıkış İşlemleri yapabilen HSO (Hızlı Çıkış Birimi) birimini İç yapısında barındırmasıdır. Ayrıca çip üzerinde seri kanal, zamanlayıcılar, analog dijital dönüştürücü (ADC), Hızlı Giriş Birimi (HSO ve normal giriş/çıkış (I/O) portları bulunmaktadır. Cip üzerine tümleştirilmiş bu birimler sistem dizaynını kolaylaştırmaktadırlar. Bu mikrokontrolör kartı makina dili programları kolay geliştirebilmek için bir PC'nln seri kanalı tarafından kontrol edilen bir emulator kartı olarak kurulmuştur. Çalıştırılmak İstenen program, PC üzerinde yazılıp derlenmekte ve programın makine dili kodları mikrokontrolör kartına aktarılmaktadır. Kartın, okunup yazılabilen RAM hafızasına yazılan bu kodlar, kart tarafından sanki kalıcı hafızasına (ROM) yazılmış gibi çalıştırabilmekte ve program hataları kolayca düzeltilerek yazılım geliştirilebilmektedir. Ayrıca bu kart üzerinde inverter (evirici) kartını sürme mantığı İle sistemin durumunu gözlemek için bir LCD (Likld Kristal Display) de bulunmaktadır. Üçüncü basamakta. 8098 makina dili programı geliştirilmiştir. Bu program, Inverter kartını sürmek İçin gerekil altı adet PWM çıkışını HSO birimi yardımıyla üretmektedir. Her çalışma frekansı İçin gerekil tetikteme açıları tablosu PC'de yazılmış Space Vector sımülasyon programından elde edilmektedir. Ayrıca, frekans ve modülasyon İndeksi parametrelerinin transferi ve motor çalıştırma, durdurma, yön değiştirme gibi İşlemler 8098 İvprogramında yapılabilmekte ve bu işlemler de PC de çalışan Seri Kanal Emülasyon programı tarafından kontrol edilebilmektedir. Dördüncü olarak, üç fazlı asenkron motoru sürmek için gerekli 3 fazlı gerilim dalga şekillerini üretecek anahtarlama elemanlarını, bunları sürme devresini, üç fazlı şebeke gerilimini doğrultarak DC gerilim elde eden 3 fazlı diyot doğrultucuyu içeren inverter kartı dizayn edilmiştir. Anahtarlama elemanı olarak kolay sürülmesi ve yüksek anahtarlama frekansına çıkabilmesi avantajları nedeniyle, IGBT (Yalıtılmış Kapılı çift Kutuplu Transistor) seçilmiştir. Kolay sürülebllmesi Inverter kartı dizaynını basitleştirmiş ve Space Vector Metodunun istenilen frekans İçin bir periyotta yer alan yüksek sayıda anahtarlama palslerlnl oluşturabllmiştlr. Kısaca, Space Vector PWM metodu uygulanmış ve bilgisayardan simülasyon sonuçları elde edilmiştir. Deney sonuçları İse PC tarafından kontrol edilen mikrokontrolör kartı, inverter kartı ve 0.37 KW ' lık bir asenkron motor ile çeşitli frekanslarda alınmıştır. Son olarak, simülasyon ve deney sonuçları birbiriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
THESIS ABSTRACT HARMONIC ELIMINATION IN INDUCTION MOTOR DRIVE USING SPACE VECTOR METHOD BY TANER AKKAN Master Of Science, January 1995 (B. Sc. Dokuz Eylül University, 1991) 72 Typed Pages Supervised by Dr. Yavuz ŞENOL In this thesis, a new PWM (Pulse Width Modulation) method which is called Space Vector PWM Method, is applied on adjustable speed control of squirrel cage induction motor CM). This method have many superorities when compared with the other methods. First of all, the harmonic reduction is more effective, and PWM generation Is more simple and requires only small look up table to control speed of the motor. At the first step of the study, the Space Vector Method is simulated on a Personel Computer (PC) to understand and analyze the method. The software programs that developed on the PC was written in QUICK BASIC language because of its easy programming. At the second step, microcontroller board has been designed to perform the method in real-time. In this board, INTEL 8098 microcontroller is used to generate output PWM voltage waveforms. The most important reason to select this microcontroller is the High Speed Output (HSO) unit that performs output operations with less CPU effort. Also the on-chip auxiliary units; serial channel, timers, analog digital converter (ADC), High Speed Input unit (HSQ, and input/output (I/O) ports, simplify the design of the system. This board is actually an emulator board to develop the assembler program easily controlled byserial channel. Also this board Includes the inverter driver logic and liquid crystal display (LCD) to observe the system status. The third step was to develop an 3093 assembler program. This program uses HSO unit to generate six PWM outputs to drive the inverter board. The look-up table data Tor each frequency were obtained from a Space Vector Simulation Program written on a PC. Moreover, the frequency and modulation index parameters, motor start, motor stop, motor direction are controlled from the Serial Channel Emulation Program written on the PC. At the fourth step, an inverter board was designed to obtain sinusoidal three phase voltage waveform for drive 3-phase IM. The main switching element was selected as IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) due to its ease of drive and high switching frequency. Ease of drive simplifies the board design. High switching frequency of the Space Vector Method is achieved by the high speed feature of the IGBT. Briefly, Space Vector Control Method was applied. Computer simulation results were obtained. Experimental results were generated at different frequencies by the microcontroller board. Inverter board, and 0.5 HP ( 0.37KW ) AC Squirrel Cage Induction Motor. Finally, theoretical and experimental results were compared with each other, and the obtained results were presented. ill