Bodrum Körfezi liman içi ve liman dışı ceratium schrank türlerinin kalitatif ve kantitatif özellikleri
  1. Tez No: 38538
  2. Yazar: BERNA USLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUFAN KORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, bir yıl boyunca Bodrum Körfezi liman içi ve liman dışındaki Ceratium Schrank cinsinin kalitatif ve kantitatif dağılımları incelenmiştir. Örnekler, 55 um. göz açıklığındaki plankton kepçesi ile Bodrum Körfezi'nde tespit edilen iki istasyondan yüzey suyu (0-0. 5m.) süzülerek toplanmıştır. Sonuç konsantrasyonu % 2-4 olacak şekilde bu örnekler formaldehit içinde tespit edilmişlerdir. Toplanan plankton örneklerinin incelenmesi sonucunda Ceratium Schrank cinsine ait 30 tür tespit edilmiştir. Tanımlanan bu türler: Ceratium candelabrum var. candelabrum, Ceratium candelabrum var. depressum, Ceratium furca var. furca, Ceratium furca var. eugrammum, Ceratium kofoidii, Ceratium pentagonum var. tenerum, Ceratium teres, Ceratium falcatum, Ceratium Justus var. seta, Ceratium fusus var. fusus, Ceratium longirostrum, Ceratium biceps, Ceratium carrience var. carrience, Ceratium carrience var. volans, Ceratium contrarium, Ceratium hexacanthum, Ceratium horridum var. horridum, Ceratium horridum var. patentissimum, Ceratium horridum var. declination, Ceratium macroceros var. gallicum, Ceratium masilliense var. masilliense, Ceratium trichoceros, Ceratium vultur, Ceratium ranipes var. palmatum f. furcellatum, Ceratium ranipes var. palmatum, Ceratium arietinum var. arietinum, Ceratium arietinum var. gracilentum, Ceratium breve var. schimidtii, Ceratium conditions, Ceratium contortum var. karstenii, Ceratium contortum var. contortum, Ceratium declination var. majus, Ceratium euarcuatum, Ceratium gibberum var. dispar, Ceratium gibberum var. subeaquale, Ceratium paradoxides, Ceratium limulus, Ceratium symmetricum var. orthoceras, Ceratium symmetricum var. coarctatum, Ceratium tripos var. atlanticum, Ceratium tripos var. pulchellum, Ceratium tripos var. pulchellumf. semipulchellum, Ceratium tripos var. pulchellumf. pulchellum Bulunan türlerin mevsimlik dağılımları incelendiğinde her iki istasyonda da sıcaklığın düşmesine bağlı olarak Ceratium türlerinin kalitatif ve kantitatif bakımdan arttığı saptanmıştır. Bodrum liman içi Ceratium türlerinin sayısı ise liman dışına nazaran daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY In this study, quantitative and qualitative distribution of Ceratium Schrank genus has been examined inside and outside of Bodrum Harbour between the yearsl993- 1994. The samples have been collected with 55 um plankton net from two stations in Bodrum Bay. The samples were fixed with 2-4 % of formaldehyte. At the end of the sampling period, 30 species have been identified. The species identified in this study as follows; Ceratium candelabrum var. candelabrum, Ceratium candelabrum var. depressum, Ceratium furca var. furca, Ceratium furca var. engrammum, Ceratium kofoidii, Ceratium pentagonum var. tenerum, Ceratium teres, Ceratium falcatum, Ceratium fusus var seta, Ceratium fusus var. fusus, Ceratium longirastrum, Ceratium biceps, Ceratium carrience var. carrience, Ceratium carrience var. volans, Ceratium contrarium, Ceratium hexacanthum, Ceratium horridum var. horridum, Ceratium horridum var. patentissimum, Ceratium horridum var. declination, Ceratium macroceros var. gallicum, Ceratium massilliense var. massilliense, Ceratium vultur, Ceratium ranipes var. palmatumf. furcellatum, Ceratium ranipes var. palmatum, Ceratium arietinum var. gracilentum, Ceratium arietium var. arietinu, Ceratium breve var. schimidtii, Ceratium concillians, Ceratium contortum var. karstenii, Ceratium contortum var. contortum, Ceratium decltnatum var. majus, Ceratium euarcuatum, Ceratium gibberum var. dispar, Ceratium gibberum var. subeaquale, Ceratium paradoxides, Ceratium limulus, Ceratium symmetricum var.orthoceras, Ceratium symmetricum var. coarctatum, Ceratium tripos var. atUmticum, Ceratium tripos var. pulchellum, Ceratium tripos var. pulchellumf. semipulchellum, Ceratium tripos var. pulchellumf. pulchellum The abundance and species richness of the genus were inversely related with temparature. Species richness were lower in the harbour than the station at the outside.