The Spatial organization of sacred settlements in the context of the relationship of religion and space
- Tez No: 38541
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRHAN TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bazı özel yerleşimler vardır ki geleneksel tavırdan uzaklaşıp çağdaş tavrı benimseyen günümüz toplumları için dahi kutsallığını korumaktadır. Bu yerleşimlerin özelliği tanık oldukları dinsel deneyimlerdir.Dinsel deneyimlerin geçtiği mekanlardan yeterince şanslı olup günümüze ulaşmış olanları, bugünün sembolleşmiş birer 'kutsal'ıdır. Bugün dünya üzerinde bu tip kutsal yerleşimlerin nadideliği ve dinselliğin içinde bulunduğumuz zamanda da baskın bir rol üstlendiği düşünülürse, bu tip yerler ve mekanlar daha uzun yıllar önemlerini koruyacaklardır. Bugünün yaşayan kutsal mekanları ile ilgili yapılan ya da yapılacak mimari çalışmaların başarısı, sözkonusu mekanların altında yatan anlayışı bilmekten ve tanımaktan geçmektedir. Bu anlamda öncelikle din ve mekan kavramlarının içerdiği anlamlara değinilmiştir. Dinsel duygu, her insanda varolan, kendini ve gerçeğini anlamaya yönelik bir dürtü olabileceği gibi daha gelişerek kurumsal organizasyona dönüşmüş bir sistem olabilmektedir. Evrensel bir niteliği vardır ve yine evrensel bir dürtü olan mekan kavramı ile insanın varoluşundan itibaren içice geçmiş ve bağlı hareket etmiştir. Söz konusu ortak hareketten doğan dinsel mekan kavramı, örneklemeleri ile kronolojik evrimi din-mekan ilişkileri bölümünde ele alınmıştır. Bugünün kutsal yerleşimleri, yukarıda değinilen temel fikirlere oturmuş mekanlardır. Türkiye'de ve dünyada dini-tarihi açıdan özel bir yerleşim olan Efes-Selçuk bölgesi söz konusu görüş açısından ele alınmıştır. Artemis kültüründen, Hıristiyanlığa ve İslamiyetin belli bir döneminde yoğun bir dinsellik yaşayan bölge, kutsal mekanlarına da sıkı sıkıya tutunmuştur. İnsanların yaşantılarında baskın bir etkisi olan söz konusu mekanlar şehirden taşınma gereğinde dahi hayati faktör olmuşlardır. Bugün ise yörenin kimliğini din turizmine yönelik bir hayat ve geçim biçimi oluşturmaktadır. Potansiyel değerlerin korunması, şekillendirilmesi ve geliştirilmesi sorumlu birimler tespit edilmiş, çalışmaları, düşünceleri ve önerileri değerlendirilmiştir. Ancak yörenin kimliğinin vurgulanmasına yönelik mekansal çalışmaların yetersizliği sonucu ile karşılaşılmıştır. vmBuna bağlı olarak, kimliğin vurgulanması adına mimari bir öneri getirme gereksinimi doğmuştur. Mevcut duruma yönelik iki baskın kimlik saptaması yapılmıştır. Bunlardan biri yörenin dini-tarihi kimliği, diğeri ise Türk kimliğidir. Bunların dışa vurumunda eksik kalan yönler, önerinin temelini oluşturmaktadır. Artemis Tapınağı, St. Jean Kilisesi, Isa Bey Camii dönemlerinin simgesel yapılarını oluştururken, yörenin bugünkü zengin kültür altyapısı din-tarihi kimliği ile Türk kimliğinin vurgulanmasına yönelik bir yaklaşımla bir Kongre- Kültür Merkezi kompleksinde sembolleşebilecektir. Buna yönelik bir mimari programlama ve yer seçimi çalışması yapılmıştır. Ayrıca kitlesel bazda bir proje çalışması da düşünülmektedir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY There exists some special settlements that are still considered as sacred even for the societies who had adopted modern attitude and far away from traditional attitude. The sacred places which had experienced the religious attitudes and lucky to remain 'till today are the symbols of the 'divine' today. If the dominance of the role that the religiousness and the rareness of these sacred settlements are considered, it will be right to claim that these settlements will protect their importance for a longer time period. The success of the architectural study made or will be made on sacred spaces of today, depends on knowing and understanding the meaning that lies in such special spaces, in this sense, the concepts of religion and space are discussed in the first chapter. The religious thought may be considered as a tendency to understand the reality of life and the innerself of man as well as a system or an organized institution evolved from this tendency. Religious concept has a universal feature and acted in a parallel manner with the concept of space which also is universal. The close relation that led to the religious space is discussed in the section of relationship of religion and space with the sampling and the history of its evolution. The sacred settlements of today are series of spaces based on the main approaches determined above. The region of Ephesus and Selçuk which is one of the most special sites in Türkiye and the world is analyzed from this point of view. The region experienced a densely religious attitude from the culture of Artemis to Christianity and to part of Islamic dominance and was tightly bounded to its sacred space. Such spaces performed great effects on the lifestyles of the dwellers and even became a vital factor when there arose the need to move from the city. Today, the identity of the region is dependent on religious tourism which determines the life and economical style. The authorities that are responsible from the prevention, the formation and the development of the potentials of the region are determined and their studies and proposals are evaluated. However, it is faced that there is insufficiency in spatial in studies related to expressing the identity of the sight. VIAs a result, there appeared the necessity to bring out an architectural proposal on emphasizing the identity of Ephesus-Selcuk region. The two dominant identities existing today are determined. One of them is the religious-historical and the other is the Turkish character. The conditions that are lacking in emphasizing these identities will form the base to the proposal. The Temple of Artemis, the Church of St. Jean and the Mosque of İsa are the symbolic buildings of their ages. Thus, the rich cultural basis of today with its religious-historical and Turkish identity can be reflected in a congress- culture center. An architectural programming and studies related to location of its sight are made. In addition, a project proposal related to its mass is also under consideration. vn