Kazak Türkçesinde hâl kategorisi
Case category in Kazakh language
- Tez No: 385414
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ GÖZÜTOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Kazak dilindeki hâl kategorisini işlevci bakış açısıyla ele alan“Kazak Türkçesinde Hâl Kategorisi”adlı bu çalışma“Giriş”,“Hâl Kategorisi”ve“Kazak Türkçesinde Hâl Kategorisi”olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın“Giriş”bölümünde Kazaklar ve Kazak Dili hakkında umumi bilgi verilmiştir.“Hâl Kategorisi”adlı birinci bölümde yerli ve yabancı dil bilimcilerin hâl kategorisiyle ilgili biçimci ve işlevci görüşleri değerlendirilmiştir. İnceleme ve değerlendirmenin yer aldığı“Kazak Türkçesinde Hâl Kategorisi”adlı ikinci bölümde ise Kazakçada bulunan hâl kategorileri, bunları ifade eden vazife unsurları (ekler, ek+ekler, ek+edatlar, ek+ek+edatlar, edatlar) ayrıntılı bir şekilde ve örneklerle dikkatlere sunulmuştur.“Kazak Türkçesinde Hâl Kategorisi”adlı çalışmanın sonuna“Terimler Dizini”,“Şekil Bilgisi Dizini”, faydalanılan eserleri ihtiva eden“Kaynaklar”ayrıca“Örneklerin Alındığı Kaynaklar”listesi eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, titled as The Case Category in Kazakh Language, which examines the case category in Kazakh Language through a functional view, consists of three main sections: Introduction, Case Category, and The Case Category in Kazakh Language. Introduction provides general information on Kazakhs and Kazakh Language. Local and foreign linguists' formalist and functional views on the case category are given and evaluated in the first section, titled as the Case Category. The second section, titled as The Case Category in Kazakh Language, is based on examination and evaluation, case categories within Kazakh Language and the functional elements (suffixes; suffix+suffixes; suffix+prepositions; suffix+suffix+prepositions; prepositions) expressing these are presented in details. A Glossary of Morphology, A Glossary of Terms, and references of the works on case category, also containing examples, are included in the last section of the study.