Kuruluşu, yapısı ve uygulamalarıyla Âlî-i Tanzimat: 1854-1861
Foundation, structure and practices of High Council of Tanzimat: 1854-1861
  1. Tez No: 385415
  2. Yazar: MUHAMMED YASİN TAŞKESENLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAKIP SELÇUK GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Meclis-i Âlî-i Tanzimat; Sultan Abdülmecid zamanında, 1854 yılında, hükümet merkezi olan Bâb-ı Âlî'de kurulan bir meclistir. Yüksek bir danışma meclisi olmasıyla birlikte yaklaşık sekiz yıllık faaliyet döneminde birçok kanunun ve nizamnamenin hazırlayıcısı olmuştur. Üstlendiği yasama fonksiyonunun yanı sıra yüksek rütbeli devlet adamlarını yargılayabilme özelliği ile çağdaşlarından daha ayrıcalıklı bir görünüm arzetmiştir. Tanzimat döneminin önde gelen devlet adamları tarafından yönetilen bu meclis, döneminin reform hareketinin adeta en önemli merkezi haline gelmiştir. Böylece hem tanzimat hareketinin kanunlaştırma sürecine ivme kazandırmış hem de Osmanlı modernleşme sürecinin bir parçası olmuştur. Sultan Abdülaziz'in tahta çıktığı 1861 yılı içinde yetkilerinin bir kısmı lağvedilen Meclis-i Âlî-i Tanzimat'ın, yasama yetkisi de Meclis-i Ahkâm-ı Adliye adıyla yeni kurulan meclise devredilerek meclis kapatılmıştır. Ancak Padişah'ın mutlak otoritesi altında bulunan yasama yürütme ve yargı güçleri ilk kez bu dönemde ayrılmaya başlamış, Danıştay ve Yargıtay gibi kurumların kurulmasında ve parlamenter sisteme geçiş sürecinde Meclis-i Âlî-i Tanzimat önemli bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
High Council of Tanzimat was established in Bâb-ı Âlî, the civic centre, in 1854 during the reign of Sultan Abdülmecid. As well as being a higher advisory council, it also served as preparatory for many laws and regulations in its eight-year operating cycle. In addition to its legislation functions, it offered a priviliged perspective from its contemporaries by its property of judging high ranked officials. Managed by the leading statesmen of the tanzimat period, it became the most important centre of the reform movement of the period. Thus, it both gave impetus legalization course of tanzimat movement and became a part of the modernizaton process of the Ottoman Empire. Legislation power of High Council of Tanzimat, some powers of which were repealed in 1861 with Sultan Abdülaziz's succession, was transferred to a new assembly named Meclis-i Ahkâm-ı Adliye and it was abolished. However, legislative, executive and judicial powers which were then under the absolute power of the Sultan first began to seperate in this period, and High Council of Tanzimat played an important role during the transition to parliamentary system and establishment of institutions like State Council and Supreme Court.