Traditional rural architecture in Gediz Valley : Study and documentation of vineyard houses and farm buildings
  1. Tez No: 38543
  2. Yazar: BENGÜ ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yapılan bu çalışmada.şehrin dışında bulunan, tarımsal yaşamın geçtiği, geleneksel malzemelerle üretilmiş yapılar incelenmiştir. Geleneksel yapı malzemeleri ile üretilen bu yapıların, iklim koşullarına ve suya karşı fazla uzun ömürlü olamayacakları kesindir. Bu nedenle her geçen yıl yapılar hasar görmekte, onarım görmediği zaman yok olup gitmektedir. Bu çalışmanın amacı mimari ve kültürel açıdan değer taşıyan Gediz havzasındaki bağ evleri ve çiftlik yapılarının incelenmesi ve örneklerin dokümantasyonudur. Bunun için önce Gediz havzasında araştırma yapılacak bölgeler tesbit edilmiştir. Bunlar ; 1) Turgutlu - Ahmetli 2) Turgutlu - Manisa 3) Manisa - Akhisar 4) Manisa - Üçpınar 5) Üçpınar - Muradiye olmak üzere ayrılmıştır. Bu bölgeler üzerinde yapılar tesbit edilmiş ve bu yapılarda, inceleme ve dokümantasyon yapılmıştır. Yapılarla ilgili olarak uzak çevre, bulunduğu yakın çevre, yön, plan tipi taşıyıcı sistem ve özellikleri, malzeme, duvar tekniği, çatı, cephesel özellikleri, mekansal özellikleri ve bugünkü durumları incelenmiş ve tesbit edilmiştir. incelemelerin sonucunda bir takım ortak özellikler ortaya çıkmıştır. Kullanılan malzeme ve yapım teknikleri açısından evlerin büyük bölümü aynıdır. Bu araştırmada mimari olarak gerek plan; gerek cephe özelliklerinde benzerlikler saptanmıştır. Daha sonra incelenen kriterlerin ( özellikle plan tipi olarak ) geçmişte var olan yapı tipleri ile ilişkisi araştırılmış ve bu konuda daha önce yapılan çalışmalardan yararlanılmıştır. Bağevleri konusunda yapılan araştırma ve çalışmalardan çıkan sonuç ise bütün Ege ve çevresinde megaron tipi ve kule tipi yapılara sıkça rastlamanın mümkün olduğudur. Bu yapılar rastlantı sonucu olarak benzer planlara sahip değildir. Bağevlerinde de aynı durum sözkonusudur. Geçmişden gelen mimari gelenek sonucu megaron ve kule tipi yapılar, bağevlerinde de uygulanmıştır. Tesbit edilen yapıların büyük bölümünde, dejenerasyon vardır. Bir takım örneklerde yapılan onarımlar, oldukça yetersizdir ve aslına uygun değildir. Bazıları onarılamayacak durumdadır. İncelenen yapıların gerek bakımsızlık, gerekse iklim koşullarına karşı günümüzde kullanılan yeni yapı teknolojileri kadar uzun ömürleri yoktur. Yapılan onarımlar yeni ve farklı teknoloji kullanılarak ve mimari deformasyon yaparak gerçekleşmektedir. Bütün bu nedenlerle Gediz havzasında gün geçtikçe sayıları azalan bu bağevleri incelenmiş ve dokümantasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The houses which are out of town, in rural area, and constructed of traditional materials are studied in this thesis. It is obvious that these buildings will not have a long life term, because of the traditional materials used. These buildings are ruined by climatic happenings and water every year and vanish as time passes. The purpose of this thesis is two evaluate the vineyard houses of architectural and cultural value and documentation of the examples first, the areas to be evaluated are determined as; 1) Turgutiu- Ahmetli area. 2) Turgutiu- Manisa area. 3) Manisa- Akhisar area. 4) Manisa- Üçpınar area. 5) Üçpınar- Muradiye area. The buildings are determined in these areas and they are studied and documented. The far and near environment, direction, plan type, structural features, materials, wall techniques, elevational features, space characteristics and present conditions of the houses are evaluated and noted. Some common characteristics are determined at the end of the research. The same materials and construction techniques are used in most of the houses. The plans and elevational features are similar. The relations of the studied criteria with the past are evaluated and the researches prepared previously are used. The conclusion gets at the and is the possibility of meeting the ^cgaron type and tower type houses all over the Aegean Region. The similarity of their plans is not a coincidence. It is a tradition of the past. Deterioration and damage are determined in most of the buildings. The renovations done on some of them are not sufficient and do not meet the original. Some of them are situation that can not be renovated. They do not have a long life term because of miscarry, climate conditions and technology used compared to the buildings of the day*. The renovations are done by using a new and different technology and an architectural deformation is seen at the end of the research. Due to all of the reasons stated above the vineyard houses of the Gediz area are studied and documented.1*