Experimental study on the effects of the cover and numerical prediction of a solar still output
Güneş enerjili damıtıcıda kapağın etkisinin deneysel olarak araştırılması ve üretimin sayısal tahmini
- Tez No: 38559
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF İLERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
öz GÜNEŞ ENERJİLİ DAMITICIDA İCAP A?IN ETKİSİNİN DENEYSEL OLARAK ARAŞTIRILMASI VE ÜRETİMİN S AM S AL TAHMİNİ GHONEYEM Abdulrahman Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Arif İLERİ Mayıs 1995, 103 Sayfa Güneş enerjili damıtıcının saydam örtüsünün tip ve kalınlığının, damıtıcı verimine olan etkisi deneysel ve teorik olarak araştırılmıştır. Dört adet tek etkili, havuz tipi güneş enerjili damıtıcı tasarlanıp üretilmiş ve test edilmiştir. Güneş enerjili damıtıcılardan üçü, kalınlıkları 3, 5 ve 6 mm olan camla örtülmüş ve birinde de 5 mm kalınlığında plastik kullanılmıştır.Cam kapağın güneş ışınlarını geçirgenliği kalınlıkla azaldığından ; en küçük kalınlığa sahip olan camın diğer camlı ünitelerle karşılaştırıldığında %12.3 ve %15.5 kadar daha fazla temiz su üretebildiği görülmüştür. Bunun yanında plastik kapaklı güneş enerjili damıtıcıda en düşük verimelde edilmiştir. Temiz su eldesinin ortam sıcaklığı ve güneş radyasyonuna oaln bağlılığını gösteren ampirik denklemler oluşturulmuştur. Gerekli olan enerji dengesi ve ısı transferi denklemleri yazılıp güneş damıtıcısının verimi sayısal olarak bulunmuş ve deneysel sonuçla karşılaştınlmıştır. Sayısal çözüm diğer faktörlerin verim üzerindeki etkilerinin tahmininde de kullanılmıştır. Güneş enerjili damıtıcılarla Türkiye'deki birkaç şehirde 1 m3 /gün bazında temiz su elde edilmesinin fiat analizi de yapılmıştır. Anahtar kelimeler : Güneş enerjili damıtıcı, Plastik örtü. Anabilim Dalı kodu : 625.05.04 VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXPERIMENTAL STUDY ON THE EFFECTS OF THE COVER AND NUMERICAL PREDICTION OF A SOLAR STILL OUTPUT GHONEYEM Abdulrahrnan M.S. in Mechanical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Arif ILERI May 1995, 103 pages The effects of the type and thickness of the cover of a solar still have been experimentally and theoretically investigated. Four single - effect, basin - type solar stills have been designed, constructed and tested. Three stills had glass covere of different thicknesses (3,5,6 mm ) and the fourth still had a 5 mm plastic cover. As the transmissivity of glass increases with decreasing thickness, the still with the lowest glass thickness has shown the highest production rates up by 12.3 and 15.5 % as compared to the other stills with glass cover, while plastic-covered still gave the lowest yield. Empirical equations are obtained to express the dependency of the yield on the ambient temperature and solar radiation. iiiThe energy balance and heat transfer equations are written, and a software is prepared to solve them numerically. As a result, the output of one still is predicted numerically and compared with it's experimental yield. The numerical solution prigram is also used to predict the effects of various other parameters on the output. Filially, the cost of producing lm3/ day of fresh water by using solar stills have been calculated for several cities in Turkey. Keywords : Solar Still, Plastic Cover. Science Code : 625. 05. 04 IV