Sözlü Türk müziğinde mânâ ve Türkçe'yi öne çıkaran yeni beste çalışmaları
Works for new lyrics and compositions in vocal Turkish music abstract
- Tez No: 385606
- Danışmanlar: PROF. MUTLU DEMİR TORUN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, sözlü Türk Müziği'nde güftenin anlamını ve Türkçenin telaffuzundaki vurgulamaları da dikkate alarak bestelenen eserlerin incelenmesini ve konuyla ilgili tarafımızca bestelenen örnek beste çalışmalarına yer verilmesini konu edinmiştir. Bu araştırmada öncelikle, Türk Müziği'nde sözlü bir bestenin oluşmasını sağlayan elemanlar tek tek ele alınmış, müzikal ve edebî yönlerden olmak üzere iki ana başlık altında toplanmıştır. Daha sonra yakın zamanımızın bestekârlarınca bestelenmiş; şiirin anlamı ve kelimelerin vurgularını da gözeten eserlerin ilgili kısımları, gerek güfte gerekse melodik bakımlardan analiz edilmiştir. Bu analizlerden sonra ortaya çıkan tespitlere çalışmada maddeler halinde yer verilmiştir. Yapılan analiz ve tespitlerden sonra tarafımızca bestelenen sözlü besteler, notaya aktarılarak edebî ve müzikal bakımlardan incelenmek sureti ile çalışmada yerini almıştır. Bu çalışmada, bir bestenin oluşmasında güftenin, şiirin mânâsının ve kelime vurgularının melodiye aksettirilmesindeki önem vurgulanmak istenmiş, aynı zamanda yeni beste çalışmalarıyla da bu konuya katkı sağlanması amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the review of art pieces in Vocal Turkish Music composed in consideration of the accentuations in Turkish language pronunciation as well as the meaning of lyrics, and includes the related sample compositions composed by us. At first, the components of a vocal composition have been discussed one by one within the Study, and categorized under two main titles as musical and literary. Then, the related parts of the pieces composed by the composers of recent times considering the meaning of lyrics and accentuation of words have been analyzed in terms of both lyrics and melody. The determinations resulting from these analyses have been stated in articles within the study. Following the analyses and determinations, the vocal compositions composed by us have been notated, and included in the study after being reviewed literarily and musically. With this study, it has been aimed to underline the importance of reflecting lyrics, their meaning and the accentuation of words of a composition on the melody; at the same time, it has been intended to contribute to this subject with new composition works.