Okul müdürlerinin mesleki yeterlikleri ile öğretmen motivasyonu arasındaki ilişki
Teachers with head of school motivation relationship between the vocational qualification
- Tez No: 385610
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİFE ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma; İstanbul ili, Sancaktepe ilçesi sınırları içerisinde bulunan resmi ilk ve ortaokullar ile ortaöğretim kurumlarının yöneticilerinin mesleki yeterlikleri ile öğretmen motivasyonu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın örneklemini, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ili, Sancaktepe ilçesindeki 340 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla 'ölçek' kullanılmıştır. İlk ve ortaöğretim kurumlarının yöneticilerinin mesleki yeterlikleri ile öğretmen motivasyonu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla, ölçeklerdeki alt faktörlerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları tespit edilmiştir. Bu tespit sonucunda; okul müdürlerinin mesleki yeterlikleri ortalamanın üstünde ve olumlu yönde çıkmıştır. Ölçekler kullanılarak elde edilen sonuçların, araştırmaya katılan 340 kişinin demografik değişkenlerine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study of the Istanbul province, district Sancaktepe official primary and secondary education institutions located within the boundaries of the professional competence of the administrators and teachers was conducted to determine the relationship between motivation. The sample of this research, in academic year 2013-2014, the province of İstanbul, Sancaktepe consisting teachers in the district was 340 In order to collect data ' survey ' was used. Primary and secondary schools teachers with professional qualifications of the managers in order to determine the relationship between motivation scale, the average and standard deviation of the sub-factors were determined. As a result of this determination, the school principals' professional competence and in a positive way above average, has increased. The results obtained using the scale of 340 people participated in the survey differed depending on the demographic variables were tested.