Strateji, liderlik ve çalışan performansı
Strategy, leadership and employee performance
- Tez No: 385623
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında; Çağımızda küreselleşme ve değişimle birlikte, örgütsel standartlar değişmekte ve örgütlerde daha kompleks fonksiyon ve yapı durumlarına yönelik bir değişim akımı yaşanmaktadır. Nitekim günümüz şartlarına bakıldığında toplumsal bir olgu niteliği içeren, teknolojik değişimler ve bu yeniliklere adaptasyon sürecinin çok gündeme getirilen bir konu olduğu görülmektedir. Rekabet ortamında hızla değişen çevre koşulları, işletmelerde yeni tehdit ve fırsatlar yaratmaktadır. İşletmelerin başarılı olabilmeleri, söz konusu olan bu tehdit ve fırsatlara ilişkin bilgi sahibi olmalarına, öngörü ve tahminlerde bulunarak rasyonel stratejiler belirlemelerine ve bu stratejileri etkin bir biçimde uygulamalarına bağlıdır. Başka bir ifade ile çevre koşullarında yaşanan bu hızlı ve sürekli değişim, piyasalardaki rekabet durumu, organizasyonlarda yeni yapılanmalar olmasını gerekli kılmıştır. Bu zaman zarfında kuruluşlar akıcı, paylaşımcı ve hızlı tepki verebilen bir yapıda olmalı,“Strateji ve Liderlik”her kademede uygulanabilmelidir. İşletmelerde en etkin ve başarılı hizmeti verebilmek, çalışan personelin göstermiş olduğu performans ile mümkündür. Çalışan performansı ne kadar yüksek olursa, bireylere verilen hizmet kalitesi de o kadar yüksek olur. Yoğun rekabet ortamına ayak uydurabilmeleri için, yapılacak en iyi yatırımın insana yapılacak olan yatırım olduğunu bilen liderler, çalışanlarının donamını sürekli arttıran ve yeteneklerinin ortaya çıkarılmasında çaba sarf eden bir strateji göstermelidirler. Bu tarz yönetim uygulamaları sergileyen liderlerin, işletme içi ve dışı çevre ile sürdürülebilir ilişkiler içinde olmaları örgütsel başarının temel kaynağı olarak algılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; in the current age, organizational scales are changing and an alteration takes place in the plants through organization and action systems according to globalization and alteration. Thus, the subjects of alteration and the truth of harmony with alteration which are characterized as universal facts are the most debated issues at the present times. The environment that changes with competition provides new threat and opportunuties to the companies. Succes of the plant depends on these threat and opportunuties, defining rational strategies with foresight and applying these strategies effectively. In other words, the alteration in environment requires reconfiguration of global competition organizations. In this period, organizations should be flexible, sharing, and proactive,“Strategy and Leadership”should be applied in all parts. Giving the most effective and succesful service can be provided with the employed personal's performance in the companies. The service quality that is given to individuals will be the best if the employee's performance is the best. Leaders who knows the investment to human is the best to keep up with strong competition environment should have a strategy that increases the ability of the employees and try to expose the experiences of the employees. To having in a sustainable relationships with environment of the Leaders that manage like this should be percieved a main source of the organizational success.