Hizmet içi eğitim, türleri ve sağlık kurumlarında hizmet içi eğitim
In servi̇ce trai̇ni̇ng in the health mi̇ni̇stry and in healt institution
- Tez No: 385624
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda bilginin önemi giderek artış göstermiştir. Teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesiyle birlikte, ekonomik faaliyetler global bir yapıya dönüşmüştür. Bu durum rekabet ortamında bilginin üstünlüğünü ortaya çıkarmıştır. Kuruluşlar faaliyetlerini bilgi teknolojileri yardımıyla yaymış ve diğer kurumlarla girilen rekabet ortamından bilgi ve bilgi teknolojilerini hedefe yönelmiş planlı eylemler olarak kullanmışlardır. Toplumun her bir ferdi yaşanan bu değişim ve gelişmelerin yanında yer almak zorundadırlar, bu da ancak sürekli eğitim ile olmaktadır. Yalnızca bireysel olarak değil, her işveren, her kurum, her meslek, her iş gören kendi hedefleri doğrultusunda bu değişimleri dikkatle izlemek zorundadırlar. Bireyler şahsi yararları ve gelişimleri için yaygın eğitim sonrası üst düzey eğitimleri takip ederken, meslekler çeşitli mesleki konulardaki gelişmeleri meslek gruplarına çeşitli eğitim programlarıyla vermektedir. Kurumlar ise kendi kuruluşlarında çalışan bireylere sürekli ve sistemli bir şekilde hizmet içi eğitim programları düzenleyerek değişime ayak uydurma çabasındadır. Yapılan bu çalışmada belirtilen faktörler doğrultusunda hizmet içi eğitim ile ilgili kavramsal bilgiler ile hizmet içi eğitim program süreci ve içeriği hakkında genel bilgiler verilmektedir. Sağlık kurumlarında hizmet içi eğitimin içeriği ve süreci ile ilgili genel bilgiler verilerek, hizmet içi eğitimin sağlık alanındaki yeri ve önemi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of knowledge has increased steadily in recent yearsWith the development and advancement of technology, economic activity has evolved into a global structure. in this case, has revealed the superiority of knowledge in a competitive environment. organizations, have spread with the help of information technology activities. Every member of society, must take place alongside experienced this change and development , this is the only through continuous education. Every employer, every institution, every profession, changes in accordance with their target must watch carefully. individuals, while following high-level training for the development of post-formal education, vocational developments in various professional issues, serve with educational programs. The institutions, the individuals working in their organization is to adapt to change in a systematic way by organizing in-service training program efforts. In this study, the factors that determine the direction of in-service program process and conceptual information related to education and provides information about the content.in-service training by giving general information about the content and the process has revealed the importance of in-service training in the health field.