Yönetici hemşirelerin dönüşümcü liderlik özellikleri ve örgütsel bağlılık düzeylerinin ölçülmesi
Measurement of organi̇zati̇onal commi̇tment level and transformati̇onal leadershi̇p properti̇es of manager nurses
  1. Tez No: 385626
  2. Yazar: ZELİHA YASEMİN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ZEKİ ATIL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hemşirelik hizmetlerinin sunumunu çağdaş bir düzeye getirebilmek ve kaliteli sağlık hizmetlerini verebilmek için yönetici hemşirelerin iyi bir lider olması oldukça önemlidir. Hemşirelik yönetiminin, çalışanların örgütlerine olan bağlılıklarını, iş yaşamı kalitelerini ve örgütle bütünleşmelerini destekleyecek politikaları geliştirmesi de aynı şekilde önemlidir. Bu çalışmada esas alınan sağlık kurumlarında görev yapan yönetici hemşirelerin dönüşümcü liderlik ve örgütsel bağlılık özelliklerinin belirlenmesidir. Bu araştırmanın amacı; yönetici hemşirelerin dönüşümcü liderlik özellikleri ve örgütsel bağlılık düzeylerinin incelenerek belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda bir alan araştırması planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; oluşturulan varsayımların 2'si kabul edilmiş, 12'i ise kabul edilmemiştir. Araştırmada yönetici hemşirelerin dönüşümcü liderlik özellikleri ve alt boyutları çalışma süresi, mezun olunan eğitim kurumu, mezuniyet sonrası akademik eğitim ve çalıştığı kuruma göre farklılık göstermemektedir. Devam bağlılığının yaşa göre duygusal bağlılığın ile mezuniyet sonrası alınan eğitime göre farklılaştığı görülmektedir. 51 ve üzeri yaşındaki yönetici hemşirelerin emeklilik zamanı yakın olduğu için Devamlılık Bağlılıkların düşük olması beklenilen bir sonuçtur. Mezuniyet sonrası hemşirelik alanında lisansüstü eğitim alan yönetici hemşirelerin Duygusal Bağlılık düzeyi diğer alınan eğitimlere göre yüksek olduğu görülmüştür. Bu bağlılığı taşıyan bireylerin örgütle duygusal bir bağ kurduğu, kendilerini örgütle bütünleştirdiği ve örgütün onlar için önemli bir unsur olduğu sonucuna ulaşabilir.
Özet (Çeviri)
It's very important to be a good leader of manager nurses because of bring contemporary to the level of presentation of nursing services and provide quality health services. Moreover it's very important that nursing management improve politics supporting commune with organization of workers, quality of work life of workers and dependent on the organization of workers. This study reliances determination of transformational leadership properties and organizational commitment of manager nurses doing a duty in health facilities. The purpose of this survey is determined by examining the levels of organizational commitment and transformational leadership properties of nurse managers. In accordance with this purpose, a field survey was planned and implemented. As a result; be accepted 2 and be nonaccepted 12 of assumptions created. In the study, working time of sub-dimensions and transformational leadership properties of manager nurse does not differ from the work and post-graduate academic training, graduated educational institution, differ from between postgraduate training and emotional commitment in the same way between age and attendance commitment. Due to close to retirement time of manager nurses over and 51 years is expected result being low of the Continuance Commitment size. Emotional Commitment size point average of manager nurses training postgraduate in nursing field after graduation was found to be higher according to the other received the education. It's can reach that individuals bearing this commitment, outcome to be an important element of the organization for them and integrate with the organize themselves, establish an emotional connection with organizations.