Çalışanların örgütsel bağlılık ve iş tatmin düzeylerinin incelenmesi: Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde bir alan çalışması
Investigating organisational commitment and job satisfaction levels of the employees: An empirical study in Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital
- Tez No: 385627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bir örgütün amaç ve hedeflerine ulaşmasında, örgütte bulunan çalışanların örgütün amaç ve değerlerini benimseyerek bu doğrultuda örgüte olan bağlılığını göstermesi önemli bir etken olarak görülmektedir. Örgüt ve çalışanların belirli istek ve ihtiyaçlarının karşılanması bağlamında amaçlarına ulaşmaları, örgütün çalışanlara sunduğu imkanlara ve personelin örgüte olan bağlılığına dayandırılmaktadır. Çalışanların yine örgüte olan bağlılığı ile ilişkili olduğu düşünülen iş tatmini ise, çalışanların yaptığı işten dolayı mutlu olması, işini severek yapmasıdır. İşinden tatmin ve örgüte bağlılığı olan bireylerin örgütün verimliliği ve performansını olumlu yönde etkilediği ve işten ayrılma niyetine yönelmediği de çalışmalar sonucunda ulaşılan bir gerçektir. Bu araştırmada, örgütsel bağlılık, iş tatmini ve işten ayrılma niyetlerinin ilişkilerini ve bunların çalışanların demografik özellikleri açısından farklılık gösterip göstermediğini incelemek amaçlanmış ve bunlar arasındaki ilişkileri kavrayabilmek için ilk aşamada literatür araştırması yürütülmüştür. Araştırma konusuyla ile ilgili ölçekler hazırlanmış, Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde hizmet alımı ihalesi ile bilgi işlem personeli olarak çalışan 142 kişiye yapılan anket uygulaması vasıtasıyla bilgiler toplanmış, bu bilgiler istatistik programı kullanılarak analiz edilmiş ve yukarıda bahsedilen ilişkilerin yönü belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The employees' acceptance of organizational values and objectives as well as their commitment are shown as one of the most important factors to achieve organizational objectives. Achieving organizational objectives through meeting the desire and needs of employees is related to the opportunities that organizations offer to employees and employees' commitment to organizations. Job satisfaction that is often associated with organizational commitment of employees involves the satisfaction of employees with their jobs and doing their jobs satisfactorily. Based on the research findings, it is a fact that satisfied and committed employees contribute positively to effectiveness and performance of their organizations and have less intention to leave their organizations. In this study, the relationship among the organizational commitment, job satisfaction and intention to leave the job and to what extent these factors differ based on demographic factors are investigated as the main objectives of the study. To understand the main constructs of the study and the relationship among them, a literature review has been conducted and scales were prepared along with the data collected from 142 staff working within Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital and was analyzed with SPSS program.