Örgüt kültürü, fonksiyonları, unsurları ve boyutları: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri örneği
Organizational culture, functions, and dimensions of items: Dicle University Medical Faculty Hospital for example
  1. Tez No: 385641
  2. Yazar: RAMAZAN IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Örgüt kültürü tanımlaması ile birlikte kurum kültürü, örgütsel kültür ya da başka bir deyişle kurum kültürü gibi tanımlamalar çeşitli yazarlar tarafından sıkça dile getirilmiştir. Son yılların asıl sorun haline gelen bireyselleşme ve egoistliğin yalnızlaştırdığı toplumlarda kültürel yozlaşma hızlı bir şekilde deforme olmaktadır. Bireysel kültürün bozulmaya yüz tuttuğu son yıllarda kurumsal yapılar bu yozlaşmanın önünü almak için kurum kültürü kavramını geliştirmeye başlamışlardır. Hızla değişim ve dönüşüm içerisinde yer alan sağlık sektöründeki kurumların, kurum kültür seviyelerinin belirlenmesi ve ortaya çıkarılması gerekir. Diyarbakır ve bölgenin en köklü sağlık kuruluşu olan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalışanlarının kurum kültür boyutlarına yönelik olarak hazırlanan yüksek lisans tezinde 314 sağlık çalışanlarının kurum kültürlerine ilişkin sorulara verilen cevaplar araştırılmıştır. Ankette 7 demografik soru olmak üzere toplam 27 soru ankete katılanlara sorulmuştur. Anket cevapları PASW Statistics 18 programına yüklenerek sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Definition of corporate culture with organizational culture, organizational culture, or in other words, such as definitions of corporate culture was frequently raised by various authors. Cultural degeneration in recent years has become the main problem of the society in which individualism and egoism is quickly isolate deformed. Institutional structures that hold the individual culture of corruption in recent years have begun to develop the concept of corporate culture in the face to get the front of this corruption. Rapid change and determining the level of institutions in the health sector within the corporate culture transformation and must be determined. Diyarbakir and the region's most well-established health care provider Dicle University Faculty of Medicine in response to employees' corporate culture thesis prepared for the size of 314 health professionals to questions related to corporate culture were investigated. 7 A total of 27 questions were asked of respondents in the survey questionnaire including demographic questions. Survey responses were obtained by installing the PASW Statistics 18 program results.