Sağlıkta bilişim sistemleri ve etkin kullanımı
Health information systems and effective use
- Tez No: 385642
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezin araştırma konusu, sağlık hizmeti sürecinde kullanılan genel bilişim sistemlerini ve bu sistemlerin faydalarını belirtmek için seçilmiştir. Amacı; hastanelerde kullanılan bilişim sistemlerini belirlemek, bu sistemlerin işleyişleri konusunda bilgi sahibi olmak, hastanelere ne şekilde fayda sağladığını görmek ve Antalya'da örnek hastanelerin bilişim sistemlerine uyumu ve görüşlerini belirlemektir. Çalışmanın sonucunda, hastanelerde bilişim sistemlerinin önemi anlaşılmış ve sağlık hizmetlerinin görünen kısmının arkasında hatırı sayılır büyüklükte bir organizasyon ağı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis main purpose used in hospitals information systems to determine the functioning of the systems knowledge about having to hospitals in what way beneficial to see and Antalya example hospital information systems integration and opinions to determine. In the result, understood the significance of information systems in hospitals and health services behind the considerable size of the visible part of an organization network that has been seen.