Hastane laboratuvarları
Hospital laboratories
- Tez No: 385640
- Danışmanlar: DR. MEHMET SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırmada Hastane Laboratuvarları konu olarak seçilmiştir. Araştırmanın amacı, hastanelerdeki laboratuvarların yapısını, işleyişini analiz etmek, sorunlarını belirleyip çözüm yollarını ortaya koymaktır. Araştırmada tarihçi/kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde laboratuvarların temel özellikleri, ikinci bölümünde laboratuvar-hastane ilişkileri, üçüncü bölümde laboratuvarların sorunları ve çözüm yolları değerlendirilmiştir. Değerlendirmelerde elde edilenler, araştırmanın sonuç kısmında yer almaktadır. Bu araştırmada elde edilen en önemli bulgu, hastanelerde başarılı tedavi için laboratuvarların vazgeçilmez olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Hospital laboratories were choosen as the subject in this research. Aim of the research, is to analse structure, function of laboratories at hospital, determine problems and find solutions. Historians/literature review method was used in this research. At the first part of the research fundamental features of laboratories, at the second part of the research connection between hospital and laboratories, at the third part of the research problems and solutions of laboratories were evaluated. The things obtained in evaluation are involved in consequence part. The most important finding obtained in this research is that laboratories are indispensable for successful treatment at hospitals.