Osmanlı'dan günümüze havlu ve günümüz havlu üretimi üzerine öneriler
Towels today, since the Ottoman and recommendations on towel manufacturing
  1. Tez No: 385760
  2. Yazar: SANİYE ÇİĞDEM KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TEZCAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Osmanlı İmparatorluğu döneminde, sarayda dokuma ve işleme sanatı teknik ve sanatsal açıdan en üst düzeye ulaşmıştır. Anadolu'da da el tezgâhlarında ilmekli doku, başka bir ifade ile HAV'lı veya HAV'sız dokunan ve işlemelerle süslenen havlular (peşkirler) yüzyıllardır süregelen gelenek ve görenekleri de yansıtarak geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Havluların (peşkirlerin) işleme ile bezeli olanları ve dokuma tekniği ile oluşturulan motiflerle bezenmiş örnekleri yaygın olarak üretilmiştir. Bu çalışmada, Osmanlı'dan günümüze kültürel bir olgu olan havlunun (peşkirin) sanat eserine dönüşme öyküsü anlatılmaktadır. Ayrıca bugünün ihtiyacına göre çağdaş bir anlayışla Anadolu motiflerinin ve yüksek baskı tekniğinin kullanılması ile özgün ve otantik hamam havluları (peştamallar) çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the Ottoman Empire, weaving and embroidery in the palace, has reached the highest level of technical and artistic aspects. Terry fabrics on the hand looms in Anatolia, in other words embellished towels (“Peshkir”) with and without“Loops”, reflecting the centuries-old customs and traditions, has found a wide range of uses. Towels (Peshkir) embellished and woven with motifs was produced widely. from the Ottoman Empire until today, the towel (Peshkir) has been a cultural phenomenon, where this study of towels (Peshkirs), describes the story turned into a work of art. In addition, with the use of modern understanding of Anatolian motifs and to the needs of today's unique and authentic hamam towels (Peshtamals), high-print techniques where implemented.