Cyber security in the national protection of Turkey
Türkiye'nin ulusal korunmasında siber güvenlik
- Tez No: 386061
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR TOLGA PUSATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bilgi teknolojilerinin yaygınlaşması ve bu teknolojilerin ülkelerin kritik altyapılarında kullanılmasıyla birlikte bu altyapılara yönelik kişisel ve devlet destekli siber saldırılar artmıştır. Bu çalışmada söz konusu siber saldırılar ile etkileri araştırılmıştır. Bu konuya doğrudan bağlı olarak, tezde, siber tehditlerin virus benzeri kötücül yazılımlardan silaha evrimi örnekleri ile incelenmiştir. Bunlara ek olarak, tez çalışması kapsamında bu tehditlere karşı alınabilecek tedbirler de ele alınmıştır. Yaygın bir önlem olan kötücül yazılım karşıtı uygulamaların kullanımı bu kapsamda değerlendirilmiştir. Bilgi güvenliğine yönelik ulusal ve uluslararası standartlar, A.B. ve A.B.D. ile bazı ülkelerin stratejileri ve Türkiye'de siber güvenlik konusunda alınan tedbirlerin neler olduğu da araştırılmıştır.Dokuzuncu Kalkınma Planında Türkiye'nin bilgi toplumu olması hedeflenmiştir. Çalışmada bu hedefe güvenli bir şekilde ulaşılabilmesi için yapılması gerekenler araştırılmıştır. Bu bilgilerin ışığında, ulusal siber güvenliğin sağlanmasında, kamusal kurumların yanında eğitimli vatandaş ve firmalar ile işbirliğinin gerektiği değerlendirilmiştir. Buna dayanarak, devletin siber güvenlik konusunda, kamu kuruluşlarını, özel şirketleri ve vatandaşlarını koruma, eğitme ve yol göstermede daha etken bir görev üstlenmesi gerektiği savunulmuştur. Buna bağlı olarak, bu tezde, Türkiye'de siber güvenlik konusunun, gelecek kalkınma planına konulmasına ihtiyaç olduğu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cyber attacks supported by individuals and states are increased by the prevalence of information technologies and usage of these technologies at the critical infrastructure of the states. In this study, these cyber attacks and associated impacts are researched. In connection with this issue, evolution of cyber threats from malware such as viruses to weapons is studied by examples. In addition, within this thesis, precautions against these threats are mentioned. Usage of anti-malware applications as prevalent precautions is assessed within this context. National and international standards of information security, information security strategies of EU, USA and some other countries and precautions for cyber security of Turkey are studied.In the 9th Development Plan of Turkey, building information society is targeted. In this thesis, requirements to reach this target securely are researched. Under this information, it is considered that educated citizens and companies along with public institutions should cooperate to provide a nationwide cyber security. Consequently, it is defended that government should play an affective role to protect, educate, and guide governmental and private companies and citizens about cyber security. Accordingly, this thesis advises that cyber security should be put into the next development plan.