Biological effects of radio frequency radiation on realistic models of man
- Tez No: 7999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
V RADYO FREKANS YAYILIMININ GERÇEK İNSAN MODELLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ÖZETÇE Bu çalışmada, elektromagnetik dalgaların biyolojik etkileri, deneysel çalışmalar ve birçok ülkedeki emniyet standartları gözden geçirilmiştir. Aynı zamanda, değişik dokuların dielektrik özellikleri ve modellerin teorik tarifleri incelenmiştir. Bu çalışmada ilk ele alınan model çoklu tabaka, diğeri ise silindir olup, iç elektrik alanı, gücü ve özel emiş oranı (SAR) ön hazırlık olarak incelenmiştir (ve bilgisayar programları geliştirilmiştir MLAY ve CCYLIN). Biyolojik gövdede oluşan çoklu düz tabaka modeli, tüm gövdenin güç emişine bağlı olarak incelenmiştir. Uç boyutlu gövdeler, düz tabaka metodu ile de modellenmiştir. Sınırlı uzunlukdaki bir silindire gelen düzgün elektromagnetik dalga için iç emilen güç sınırlı uzunlukdaki silindirin içindeki iç elektrik alanı sonsuz uzunluktaki bir silindir ile aynı olduğu var sayılarak, belirlenmiştir. Tabaka ve silindir programları Boğaziçi üniversitesi CDC-Cyber 170.815 sistemi kullanılarak geliştirilmiştir. Sayısal sonuçlar, deneysel ve yayınlanmış sonuçlarla karşılaştırılıp, aralarında uyum bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
XV BIOLOGICAL EFFECTS OF RADIO FREQUENCY RADIATION ON REALISTIC MODELS OF MAN ABSTRACT In this study, the biological effects of electromagnetic waves, experimental studies and safety standards in different countries are reviewed. Also the dielectric properties o-f various tissues and the theoretical description of models are discussed. In this thesis the first considered model is multi-layer (Program MLAY) the other one is cylinder (Program CCYLIN) which are examined to predict the internal electric field, power and specific absorption rate. A multi-layered planar model is used to examine the dependence of whole body power absorption which occur in biological bodies. Three dimensional bodies can be predicted quite accurately by a planar model. The internal power for a planar electromagnetic wave incident upon a cylinder of finite length is determined under the assumption that the internal fields induced within the finite length cylinder can be approximated by those within an infinite length cylinder. Computer programs for Multi-Layer and Cylinder are developed on the CDC-Cyber 170-315 system at Boğaziçi University. The numerical results are compared with experimental and published results and agreement was found.