Blind linear correlation technique for image watermarking
Kör doğrusal ilişki tekniği için fotoğraf watermarkıng
- Tez No: 386074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REZA ZARE HASSANPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dijital ortamda, değişim, güncelleme, dağıtım ve dijital veri depolaması çok kolaylıkla yapılmaktadır, aynı şekilde dijital verilerin kötüye kullanımı çoğalmıştır. Dijital veri Mülkiyet hakları kanıtlamak ve Manipülasyon ve dijital verilerin yetkisiz kullanıcılar tarafından önlemek için bir yöntem gerekmektedir. Bu güvenlik gereksinimleri gerçekleştirmek için Watermarking yöntemleri tanımlanmıştır ve tüm 3 form medyada örneğin: video, müzik ve fotoğrafta uygulanmaktadır. Bu tez, kör doğrusal ilişki tekniğini fotoğraf Watermarking üzerinde test etmek amacıyla yapılmıştır, Stirmark benchmark'ın 4 üncü versiyonu 16 tür deney içermektedir. Örneğin saldırı ve çarpıtma görüntü işlemede bilinmektedir. Deneme Watermark olmuş fotoğrafların üzerinde kör doğrusal ilişki tekniğini ile uygulandı. Bu tezde, elde edilen deneme sonuçları analiz ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In digital environment, make, change, update, distribute and store digital data are convenient, therefore as much abuse of digital data is added. This calls for a method to prove the ownership right on digital contents and to avoid unauthorized users to tamper and distribute digital data. Thereby to achieve this security requirement, watermarking schemes are introduced that have applications in all three forms of media, i.e., video, music and image. This thesis aims to test blind linear correlation technique by Stirmark benchmark 4.0 that contains sixteen different tests, such as attacks and distortions which are well-known in image processing. Those tests are applied on the images which are watermarked by blind linear correlation technique. In this thesis, results of this experiment are discussed and analyzed.