Modularity; Real diversities of notion
Modülerlik; Gerçek kavram farklılıkları
- Tez No: 386075
- Danışmanlar: PROF. DR. ARDA DÜZGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bir çok akademik çalışmada, karmaşık yapıların tasarımı ile tasarım sürecinde izlenilen yolun zamanla gösterdiği değişim ilişkisi açıklanmaktadır. Bu değişimin esas kaynaklarından biri doğadaki modülerlik ve bu modülerliğin yapılara uyarlanarak çeşitli strüktürel sistemlerin tasarlanmasıdır. Özetle, öngörülemeyen gereksinimlerin sistem içerisinde biraraya getirilmesinde bilhassa önem arz eden modülerite, yeni ve gelişen tasarıma saygı göstererek 'seçenek değerleri' yaratır. Modüler bir yapının tasarımına etki eden sınırlayıcı unsurların, mimar tarafından iyi anlaşılması önemlidir. Bu çalışmada da modüler kavramının piyasa ve tasarım alanlarında ki algısının doğruluğu tartışılıp, doğru olduğu ön görülen çalışmalarla modüler kavramı desteklenecektir. Modüler kurgu, inşaat endüstrisinde üretim veriminin artması, nakliye dez-avantajlarının ortadan kalkması, şantiyede geçirilen süre ve işçi kullanımında azalma olacağı için işçi güvenliğinin artması anlamına gelmektedir. Ayrıca bu durum, inşaa sürecinin nitelikleri mimar tarafından anlaşılsa da anlaşılmasa da, modüler yapıların tasarım niteliğinin sorgulanmasına neden olur. Bu çalışmada, endüstrideki yenilikler hakkında bilgi almak, üreticinin ve kullanıcının bu konuyla ilgili bilgi seviyesini anlamak amacıyla modüler sistem üreticileri ve firmaları ile yapılan görüşmeler yer almaktadır. Modüleritede nelerin mümkün olduğu ya da olmadığını belirleyebilmek için deneyimli yapı firmalarının görüşleri karşılıklı konuşmalar yapılarak incelenmiş ve örnek çalışma olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Much academic work asserts a relationship between the designs of a complex system and the manner in which this system evolves over time. In particular, designs which are modular in nature are argued to be more“evolvable,”in that, this evolution facilitates to make the future design and structure adaptations. In essence, modularity which is particularly important when a system must meet uncertain future demands creates“option value”with the respect to the new and improved designs. It is important for an architect to understand the limiting factors that will affect the design of a modular building. The modular construction is a meaning of improving production efficiency and worker safety in the construction industry. It rises into question of the modular buildings design quality, and whether or not, the qualification of the building process is also captured from the perspective of the architect. This study includes interviews with modular manufacturers and firms to extract information on the topic of innovation in the industry. Showing a case study project as a discussion platform, the opinions of experienced building professionals were explored to identify what is and what isn't possible.