Multifunction robot controlled by computer vision system
Bilgisayar görüntü sistemi ile kontrol edilen çok fonksiyonlu robot
- Tez No: 386080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YURIY ALYEKSYEYENKOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, uygun verimlilikte platformları oluşturabilen kolay teknolojiyi kullanarak, tekrar tasarlanmasına gerek kalmaksızın fonksiyonlarına bir şeyler eklenmesi, modifiye edilmesi ve silinmesi kolay olan bir robot platformu yapmaya çalıştık. Bu platform oluşturma süreci, figürleri oluşturma, tablolar ve programlama kodlarından oluşarak, bu tezin gerçek hayatta uygulanmasını sağlayacak ve nihai amacına ulaşıncaya kadar başarı anahtarının zorluklarını gösterecektir. Bu tez için sadece temel düzeyde elektronik ve bilgisayar programlaması gerekir çünkü biz robot yapımı için basitleştirilmiş bir yol uyguluyoruz. Çok fonksiyonlu platform kendine has bir fikirdir ve deney yapanların robotun donanım ve yazılımı üzerinde çalışmaya gerek duymadan bu fonksiyonları ham hali ile kullanması amacıyla bu fikirlerden faydalanması için onlara bir yol açar. Robotun son hali, bu tezin son sayfası olan ekte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we try to come up and build a robot platform with multifunction capabilities, easy to add, modify and delete those functions without redesigning, by using easy use technology that can create a suitable efficient platform. The process of building platform is by using figures, tables and programming code to make this thesis capable to apply and implement in real world, showing obstacles and challenges that lead to the key of success until it reaches the final goal. This thesis requires only basic level in electronic and computer programming because we are using a simplified way for building robot. The multifunction platform is a unique idea and opens new space to experimenters to get benefits from this opinions or ideas to use these functions in raw state, with no need to study hardware and software material of robot. The final robot form is shown in the last pages of this thesis as appendix.