Developing an efficient stream control transmission protocol (SCTP) multi-streaming using pluggable priority algorithm for network optimization
Ağ optimizasyonu için takılabilir öncelikli algoritmasını kullanarak verimli bir akış kontrol iletişim protokolü (SCTP) çoklu akışın geliştirilmesi
- Tez No: 386081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REZA ZARE HASSANPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde düşük bant genişlikli erişim dönemleri sırasında ana verilerin iletimindeki gecikmeyi azaltma yöntemi olarak SCTP protokolü için TAKILABİLİR öncelikleri (PP-SCTP) algoritması sunulmaktadır. İletim katmanındaki SCTP Protokolü verilerin transferi için bir Çevrimsel Sıralı veya İlk Gelen İlk Hizmeti Alır yöntemini kullanır. Bu yöntemler verimli ve esnek seçenekler sunmamaktadır. Biz ise akışların önceliğini istemci talebine göre belirliyoruz. PP-SCTP örneğin hareketsiz görüntüler, video, metin ve belgeler gibi farklı veri türleri gönderen uygulamalar için faydalıdır. Bu tezin amacı son kullanıcı veya müşteri için daha esnek ve daha verimli bir seçenek elde etmektir. Bu tez ile ilgili problem iletim katmanında yer alır ki bunun örnekleri arasında çoklu akışlı SCTP protokolü vardır. Algoritmaların ve protokollerin çeşitli kombinasyonlarını ve permütasyonlarını test etmek için program yazılmıştır. Bölüm 5'te PP-SCTP öncelik algoritması ile yaptığımız çalışmanın sonuçlarını, en dikkate değer sonucu olarak çeşitli kombinasyonlarda ve permütasyonlarda diğer algoritmalara ve protokollere kıyasla daha büyük verimliliğe sahip oluşunu ve ortalama gecikmenin azalmasını tartışıyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces a pluggable priorities algorithm for the SCTP protocol(PP-SCTP) as a method of reducing delay in the transmission of main data during periods of low bandwidth access. The SCTP protocol in the transport layer uses a Round-Robin or First-Come, First-Served method to transfer the data. These methods do not provide efficient and flexible choices. We set the priority of the streams in accordance with client demand. The PP-SCTP is useful for applications that send different types of data, such as still images, video, text, and documents. The goal of this thesis is to obtain a more flexible and more efficient choice for the end user or customer. The problem germane to this thesis lies in the transport layer, examples of which include the SCTP protocol with multi-streaming. Coding was written to test the various combinations and permutations of algorithms and protocols. In Chapter 5, we discuss the results of our work with the PP-SCTP priority algorithm, most notably its greater efficiency and the reduction of average latency in comparison to other algorithms and protocols in various combinations and permutations, including the First-Come, First-Serve data transfer method.