Investigation of resource usage and video quality with different formats in video broadcasting
Kaynak kullanımı ve çeşitli biçimlerde yayınlanan video kalitesi üzerine araştırma
  1. Tez No: 386082
  2. Yazar: HAZAR JALAL YAQO SHAMAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR TOLGA PUSATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Genel ağ üzerinden video aktarımı, özellikle çevirimiçi işlemlerde olduğu gibi yayın aşamasında ve büyük boyutlara sahip videolar kullanırken, tüm kullanıcıların karşılaştığı en büyük sorunlardan biridir. Video kodu çözücüsüleri (codec) bu işlemi kolaylaştırır. Bu tezde, bu işlemle ilgili yardımcı olmak amacıyla sıkıştırılmış videoya ilişkin bilgiler sunuyoruz. Araştırma sorusu ise şudur:“istemciye göndermeden önce sıkıştırılmış videoların kayda değer bir faydası var mı?”Deney yöntemi olarak, çoklu web kameralardan videolar elde etmek ve onları birinci sunucuda kodlayıp ikinci sunucuya ve oradan da istemcilere kablosuz aktarmayı seçtik.. Bu işlemi gerçekleştirerek bir videoyu birçok kullanıcıya da gönderebiliriz. Taranan literatür, araştırmacının videoları sıkıştırmak için MVC ve UDMVT kod çözücüleri kullanma ve birçok videoyu nasıl kullanabileği fikrini gözden geçirmesine, bunun yanı sıra videoları kablolu ve kablosuz modda aktarmanın etkili yolunu görmesine yardımcı olmuştur. Araştırmacı, video aktarmak için MVC kod çözücüyü kullanmıştır. Video aktarımının kablolu bağlantıda etkili olduğunu, kablosuzda ise etkisinin düştüğünü görüyoruz. UDMVT kod çözücüyü uygulamak için gerekli olan bazı algoritmalara sahip olunmadığından bu kod çözücüyü ileri zamanlarda yapacağı çalışmalarda kullanılması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Transfer of video through an Internet network is one of the greatest challenges faced by the users, especially when dealing with broadcasting e.g. online broadcasting, and large video sizes. Video codecs make this operation easier. In this thesis, we submit the video compression issue to bring us closer to a better outcome/solution by asking the question:“Does compressing videos before sending to the client have considerable benefit?”The experiment methodology we follow is to capture video from multiple web cameras, encoding this video in one server in order to transfer it to another server, and from the second server we can transfer this video to all users wirelessly. Moreover, we can apply this operation to send more than one video to multiple users. The literature surveyed has helped the researcher to view ideas such as using the MVC (Multi-View Video Coding) and UDMVT (User Dependent Multi-View Video Transmission) codecs to compress video, and how to carry out multi-video, in addition to see the effectiveness of wired and wireless modes of video transfer. The researcher used the MVC codec to transfer video, and we can see the effectiveness of transferring video via wired and the effectiveness is reduced in the wireless mode. UDMVT was not used due to the fact that a number of algorithms required for this codec and they could not be obtained. However, the UDMVT codec may be an avenue of exploration in future studies.