Niğde bölgesi jips cevherinin ince/çok ince boyutlara öğütülebilirliği ve ürün özelliklerinin araştırılması
Investigation of grindability to fine/very fine size of Niğde region gypsum ore
  1. Tez No: 386116
  2. Yazar: BİLGE ÖKSÜZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UÇURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ülkemiz kalitesi yüksek jips cevherleri açısından oldukça zengin olup, bu cevherlerin tamamı açık işletme yöntemiyle doğadan kazanıldıktan sonra çoğunlukla inşaat sektöründe (çimento, alçı vb.) kullanılmaktadır. Bu endüstriyel mineralin daha farklı alanlarda kullanılabilirliğinin araştırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Zira jips, beyaz boya, kimya, gübre, tıp, dolgu maddesi olarak kâğıt ve pamuklu tekstil maddeleri gibi sanayinin birçok alanında kullanılabilmektedir. Jips cevherinin sayılan bu endüstri dallarında kullanılabilmesi için ince (
Özet (Çeviri)
Our country has got important high quality of industrial minerals and gypsum is one of them and almost all of gypsum ores are produced by open pit mining. Generally, it is used in building industry (cement, plaster, etc.). This mineral is needed to investigate its usability in different areas. Gypsum is an industrial material used in many applications such as white paint, chemistry, fertilizer manufacture, medicine, paper and cotton textile as filler material. In order to use gypsum in these industries, it needs to be ground to fine (