Niğde bölgesi içme ve sulama suyu kaynaklarının hidrojeokimyasal, su kalitesi ve içilebilirlik açısından değerlendirilmesi
Hydrogeochemical investigation of drinking and irrigation water resources in Nigde region
  1. Tez No: 575290
  2. Yazar: GÖKHAN ERTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN LERMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Niğde Bölgesinde jeolojik, hidrojeokimyasal ve izotopik çalışmaların eşliğinde içme ve kullanma sularının hidrojeokimyasal özelliklerinin incelenmesi, su-kayaç etkileşimi, su kalitesinin incelenmesi ve elde edilecek bulgular yardımıyla içilebilirlik değerlendirilmesinin yapılması, içme suyu kalitesinin yağışlı ve kurak dönemlerde zamansal değişimi, izotop jeokimyasal çalışmalarla bölgede bulunan kuyu ve kaynak sularının kökeninin ve yaş ilişkilerinin ortaya konmasını amaçlamaktadır. 2016 yılının mayıs ve aralık dönemlerinde toplanan 37 kuyu ve kaynak suyu numunesinde hidrojeokimyasal, çok değişkenli istatistiksel ve duraylı izotop analizleri yapılmıştır. Yeraltı suyunda ana iyon bolluğu Ca2+ > Na+ > Mg2+ > K+ ve HCO3- > SO42- > Cl- şeklindedir. Bu, Ca-SO4-HCO3 su tipinin, diğer karma su tiplerine göre baskın olması karbonatlı kayaç litolojisinin zengin olduğu bölge jeolojisini yansıttığı görülmüştür. Tüm fiziko-kimyasal parametreler, genel olarak TDS, Ca2+, SO42-, NO3- ve As hariç, içme suyu için WHO ve Türkiye ulusal kılavuz değerlerine uygundur. Yüksek miktarda TDS, SO42- ve NO3- değerlerinin antropojenik kaynaklardan meydana geldiği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to decipher the hydrochemistry, recharge sources, and the possible factors controlling the chemistry of groundwater in Niğde Province of central Turkey. This was done by conducting hydrochemical, multivariate statistical, and stable isotope analysis on 37 well and spring water samples collected in the wet and dry seasons of 2016. The major ion abundance in the groundwater is in the order Ca2+ > Na+ > Mg2+ > K+ ve HCO3- > SO42- > Cl-. This accounted for the dominance of Ca-SO4-HCO3 water type with other mixed water types, reflecting the geology of the area, which is predominated by carbonate lithologies. All the physico-chemical parameters generally comply with the WHO and Turkish national guideline values for drinking water except TDS, Ca2+, SO42-, NO3- and As. The elevated amounts of TDS, SO42-, and NO3- were largely from anthropogenic sources.