Niğde bölgesi 15-16 yaş grupları tepe çıkış çalışmalarının atletizm genel yetenek seçimine etkisi
The Effect of the hill training among 15-16 year old children in Niğde region to the elemination of general ability
  1. Tez No: 71355
  2. Yazar: MUSTAFA KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA DOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu araştırmada atletizm alanında tepe çıkış çalışmaları ele alınmıştır. Toplam sayılan 24 oka denek ve kontrol grubu sporcuları sırasıyla 100 m., 800 m, gülle atma ve uzun atlarım testlerine tabi tutulup 6 ay boyunca her ay 1 defa olmak üzere toplam 6 test uygulanmıştır. Bu testler sonunda sporcuların aylık ve toplam 6 aylık gelişimleri kondisyonel açıdan değerlendirilmiştir. Ayrıca tepe çıkış çalışması Türkiye'de atletizm alanında uygulama oranları ve ne şekilde nasıl uygulandığının belirlenmesi içinde bilgi formu uygulanmış yine böyle bir çalışmanın yapılamadığı durumlarda tepe çıkış çalışmasına denk bir takım çalışmaların olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda tepe çıkış çalışmasının atletizm alanında özellikle kısa, orta, uzun mesafe koşularında sıkça ve yine atlamalar alanında ise uzun atlama ve 3 adını atlama branşlarında daha çok uygulandığı ortaya çıkmıştır. Tepe çıkış çalışmaları atletizm branşlarında, uygulandığı gibi diğer sportif alanlarda da uygulanabileceği ayrıca önemli ve gerekli bir çalışma olduğu anlaşılmıştır. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hill - running exercises in athletics are taken up in this research. 24 informants and control group sportsmen are subjected to respectively 100 and 800 meters putting shot and long jump tests and are subjected to six tests totally that are applied once a month throughout six months. At the end of these tests, one month and totall six months building up of sportmen are evaluated from the conditional point. Moreover, an inguiry is held to indicate the application ratio and how of application of hill-running exercises in athletics in Turkey, and it is determined that equivalent exercises are held (instead) of bill-running exercises in the case of its absence. In the conclusion of the research, it gets obvious that hill-running exercises are used somewhat frequent in athletics especially at short, medium and long running, and at long jump and three-step jump branches. It is realized that hili-running exercises can be applied in other sportive branche* m well as in athletics. 48