Alkalilerle aktive edilmiş yüksek fırın cüruflu betonların hidratasyon sıcaklığının araştırılması
The investigation of hdyration temprature of alcali activeted slag concrete
  1. Tez No: 386120
  2. Yazar: ABDULLAH AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY AKÇAÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, alkalilerle aktive edilmiş yüksek fırın cüruflu betonların hidratasyon sıcaklığı araştırılmıştır. Çalışma kapsamında alkalilerle aktive edilmiş yüksek fırın cürufu kullanılarak hazırlanan 18 karışım ile birlikte, CEM I ve CEM II çimentoları kullanılarak hazırlanan 6 şahit karışım olmak üzere toplam 24 farklı karışım üretilmiştir. Karışımlarda kullanılan bağlayıcı dozajları 300, 350 ve 400 kg/m3 olup su/bağlayıcı oranı ise 0.5'tir. Yüksek fırın cürufunu aktive etmek için sodyum hidroksit (NaOH) ile NaOH-sodyum silikat (Na2SiO3) karışımı kullanılmıştır. Karışımların sodyum içerikleri (Na+ ) %4, %6 ve %8 olarak belirlenmiştir. Üretilen numunelerin basınç dayanımları ve hidratasyon sıcaklıkları ölçülmüştür. 120 saat boyunca her 15 dakikada bir sıcaklık değişimi ölçülerek kaydedilmiştir. Deney sonuçları, karışımlardaki bağlayıcı miktarının ve Na dozajının artması ile birlikte basınç dayanımlarının ve hidratasyon sıcaklıklarının arttığını göstermiştir. Aktivatör olarak NaOH ile Na2SiO3 karışımının kullanılması numunelerin basınç dayanımlarını arttırmış fakat hidratasyon sıcaklıklarını düşürmüştür. Alkali aktive edilmiş yüksek fırın cüruflu numunelerin tamamının hidratasyon sıcaklıkları çimento kullanılarak üretilen numunelere göre oldukça düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the hydration temperature of alkali activated blast furnace slag concrete was investigated. Twenty four different mixtures were prepared for the laboratory tests. In the reference 6 mixtures, CEM I and CEM II cements was used as binder. In the other 18 mixtures alkali-activated blast furnace slag was used. The binder dosages were 300, 350 ve 400 kg/m3 and the water-binder (w/b) ratio used in the mixtures was 0.50. Sodium hydroxide (NaOH) pellets and the mixture of NaOH-liquid sodium silicate (Na2SiO3) were used for activation of slag. The Na+ contents of mixtures were 4%, 6% and 8%. The compressive strength and hydration temperature of produced concretes were measured. The temperature change of specimens measured in every 15 minutes until 120 hours. The test results showed that, the compressive strengths and hydration temperatures of the mixtures increased depending on increasing the amount of binder and Na+. The use of NaOH-Na2SiO3 mixture as activator increased compressive strength but decreased hydration temperature of the specimens. The hydration temperatures of all alkali activated blast furnace slag specimens were lower than the specimens produced by using cement as binder.