Bitişik nizam yapıların çarpışmasını önlemek için optimum sönümleyici dağılımı
Optimal damper placement to prevent pounding of adjacent structures
- Tez No: 386119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, dinamik özellikleri farklı olan bitişik nizam yapıların deprem etkisi altında çarpışmalarının engellenmesi için viskoz sönümleyiciler kullanılmıştır. Sönümleyicilerin optimum yerleşimleri araştırılmıştır. Yapılar arasındaki rölatif deplasman minimize edilmiştir. Toplam sönüm katsayısının farklı değerleri için optimizasyon yapılmış ve her bir durum için, yapı davranış transfer fonksiyonları ve zaman davranışları açısından incelenmiştir. Ayrıca yapılarda rijitlik ve kütle dağılımlarının etkisi de incelenmiştir. Optimum tasarımlar üniform tasarımlar ile karşılaştırılmış ve etkinliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, viscous dampers to prevent pounding of adjacent structures subjected the earthquakes, which are different dynamic properties, are used. Optimal damper placement is investigated. Relative displacement between adjacent structures is minimized. The optimization is satisfied for different total damping, for each situations, the structural response is investigated in terms of transfer functions and time response. Moreover, the effect of stiffness and mass distribution are investigated. Optimal designs are compared with the uniform designs and the effectiveness of optimal desings is shown.