Lineer reküransların diyafont üçlüsü
Diophantine triples of linear recurrences
- Tez No: 386126
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, lineer reküransların tanımı, ikinci mertebeden özel lineer reküranslar, diyafont m-lisinin tanımı ve konu ile ilgili literatür verilmiştir. İkinci bölümde, balans diyafont üçlüsü tanımlanıp, balans diyafont üçlüsünün olmadığı gösterilmiştir. Üçüncü bölümde, u_0=0 ve u_1=1 başlangıç koşulları altında, u_n=A*u_(n-1)-u_(n-2) lineer reküransını sağlayan dizinin diyafont üçlüsünün olmadığı gösterilmiştir. Dördüncü bölümde, k-periyodik dizilerin tanımı verilmiş ve dizi elemanları ile ilgili Binet formülleri elde edilmiştir. Beşinci bölümde, dördüncü mertebeden pellans sayı dizisi tanımlanmış ve bu dizinin diyafont üçlüsünün olmadığı incelenmiştir. Son bölümde, yapılan çalışmaların literatüre katkıları ve bu konudaki önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of six sections. The definitions of linear recurrences and special second order linear recurrences, the definition of Diophantine tuples and the literature are given in the first section. In the second chapter, the definition of balancing Diophantine triples is presented and it is proven that there are no balancing Diophantine triples. In the third chapter, it is shown that there is no triple elements are in the sequence {u_n} such that u_n=A*u_(n-1)-u_(n-2) with initial conditions u_0=0 and u_1=1 . In the fourth chapter, the definition of k-periodic binary recurrence is given and its Binet type formula is obtained. The fourth order pellans sequence is defined and its diophantine triples is investigated in the fifth section. Finally, the supports to literature and suggestions are given in the sixth section.