Güneş pili teknolojisi kullanılarak çardaklarda sisleme sisteminin uygulanabilirliğinin araştırılması
The investigation of applicability of misting system in arbor by using solar cell technology
- Tez No: 386173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, güneş enerjisi destekli soğutma sistemi Elazığ (38.6775˚ K, 39.1707˚ D) ilinde bir sitenin çardağına uygulanmıştır. Her biri 150 W olan iki güneş pili sisleme sistemi için gerekli gücü sağlamıştır. Çardak bölgesinin sıcaklık dağılımı termal kamera ile gözetlenmiştir. Çalışmada kullanılan güneş pillerinin modellenmesi de yapılmıştır. Önceki soğutma çalışmaları ile kıyaslandığında, bu sistem çevreci, pahalı olmayan ve sağlıklı bir sistemdir.
Özet (Çeviri)
In this study, solar assisted cooling system is implemented in an arbor of a site in Elazig (38.6775˚ N, 39.1707˚ E), Turkey. Two solar panels, each of that has a power of 150 W, are used to power up the misting system. The temperature distribution of the arbor area was investigated by thermal camera images. Modeling of the solar cell used in the study is also conducted. Compared with previous cooling studies, this system is environmentally friendly, inexpensive, and healthy.